Dlaczego okresy ubezpieczenia w KRUS i w ZUS nie mogą być sumowane? Odniósł się do tej sprawy podczas obrad senackiej Komisji Rolnictwa Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Sprawa ta wywołała dużo dyskusji po tym, jak w Sejmie Waldemar Pawlak zarzucił posłom PiS, że ich wstrzymanie się od głosu podczas głosowania poprawki, która to umożliwiała, nie pozwoliło na przyjęcie rozwiązania korzystnego dla rolników.  

- Ubezpieczenie w KRUS-ie jest zaliczane do stażu w ZUS-ie. A dlaczego na przykład lata pracy w ZUS-ie nie są liczone w przypadku uzyskania emerytury czy renty w KRUS-ie? – pytał senator Henryk Górski.

- Byłoby miło dla beneficjenta systemu  rolniczego, ubezpieczonego w KRUS-ie, gdyby za ten sam okres składkowy, który notabene by miał ten dwuzawodowiec w systemie powszechnym, otrzymał emeryturę i z systemu powszechnego, i za ten sam okres również miał wyliczoną emeryturę w systemie KRUS-owskim. No ale to jest bardzo daleko posunięty postulat, ponieważ to właśnie w systemie rolniczym (można otrzymać emeryturę) pod warunkiem spełnienia tych wymogów, które są wskazane w ustawie o systemie społecznego ubezpieczenia rolników w art. 19 – mówił wiceminister Marek Bucior, wskazując na konieczność osiągania odpowiedniego wieku i stażu.- Do tych różnych okresów, o których jest mowa w art. 19 i później 20, faktycznie nie uwzględniamy tych okresów w przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948.

Zdaniem wiceministra nie oznacza to, że rolnicy są pokrzywdzeni – wręcz przeciwnie.

- Ale chcę bardzo wyraźnie uspokoić. Te osoby oprócz emerytury rolniczej, którą uzyskują po osiągnięciu wieku i spełnieniu warunków stażowych tych z systemu rolniczego, te osoby dodatkowo otrzymają również za okresy stażowe składkowe w systemie powszechnym, z systemu powszechnego emeryturę oprócz systemu KRUS-owskiego, a więc będą miały emeryturę z KRUS, a dodatkowo z  FUS-u i otwartego funduszu emerytalnego, w związku z tym te osoby są w naszej ocenie Ministerstwa Pracy wręcz preferencyjnie potraktowane. To jest po prosu umożliwienie otrzymania dodatkowych świadczeń z systemu powszechnego.

Nie może być tak, że za ten sam okres wyliczymy raz emeryturę z systemu ZUS i drugi raz z KRUS, bo to jest ten sam okres - przekonywał wiceminister. To są po prostu odrębności systemu i musimy pogodzić się z tym, że celem obecnie przyjmowanej ustawy jest nie modyfikowanie systemu, a podniesienie wieku. Inne rozwiązania wykraczałyby poza zakres tej ustawy – mówił Marek Bucior.

Podobał się artykuł? Podziel się!