Resort rolnictwa ma już pomysły jak zmienić funkcjonowanie KRUS. Najważniejszy z nich to zróżnicowanie składek oraz świadczeń emerytalnych. Jak będą obliczane nowe składki.

Rząd proponuje dwa sposoby. W pierwszej wersji składka będzie zależała od wielkości gospodarstwa. W drugiej – preferowanej przez ministerstwo rolnictwa – od tzw. wielkości ekonomicznej gospodarstwa. W obu przypadkach nie doszłoby do znacznego wzrostu składek płaconych przez rolników.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: reforma KRUS to nie jest reforma, która ma oskubać rolników z pieniędzy których nie mają. Bez względu na to jak wariant obliczania składki ostatecznie przyjmie rząd KRUS zapowiada, że 1 stycznia 2009 roku będzie gotowy na zmiany. Roman Kwaśnicki, prezes KRUS: będzie od 1 stycznia 2009 przygotowany już w pełni do swoich zadań, czyli świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń na rzecz rolnictwa polskiego.

Szef resortu rolnictwa zapewnia także, że nie ma konfliktu między koalicjantami w sprawie reformy, a wszystkie zmiany będą przeprowadzone przez rząd i Sejm jeszcze w tym roku. Według ministerstwa wysokość państwowej dotacji do KRUS-u w najbliższych latach nie tylko się nie zmieni. Ale wyższe dochody z tytułu zróżnicowanie składek zostaną wydane na wyższe rolnicze emerytury.

Źródło: Agrobiznes/Witold Katner

Podobał się artykuł? Podziel się!