Podczas obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke powiedział, że projekt zmian w ubezpieczeniach jest gotowy.

- Na dzisiaj mogę tylko tyle powiedzieć, że aby ten projekt został zrealizowany, wnioskujemy o zwiększenie wydatków na poziomie ok. 130 mln zł. Te środki byłyby podstawą, żeby o tyle zasilić system ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Minister Finansów tej propozycji na dzisiaj mówi „nie”. Natomiast dalej prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Finansów - po to, żeby uzyskać ostateczną decyzję. Natomiast jeżeli uzyskamy ostateczną decyzję, to będzie też oznaczać, że będziemy mieli jeden system.

Zmiana systemu ubezpieczeń jest powiązana z programami pomocy dla poszkodowanych rolników, które też trzeba będzie zmienić.

- Natomiast trzeba też się zastanowić nad rządowymi programami pomocy dla rolników, którzy będą w przyszłości mieli ewentualne różnego rodzaju problemy, związane z klęskami żywiołowymi – stwierdził wiceminister. - Trzeba będzie przygotować określony projekt. Coś za coś. Bo dzisiaj rzeczywiście jest taka sytuacja, że 140 mln z budżetu wypłacono na wypłatę odszkodowań z tytułu przezimowania. Natomiast zdaniem rządu byłoby lepszym rozwiązaniem, gdyby został zbudowany normalny system ubezpieczeń, reasekuracji i gdyby zwiększyć współpracę pomiędzy rolnikami a firmami ubezpieczeniowymi. Prace w tym zakresie trwają.

Podobał się artykuł? Podziel się!