Wkrótce poznamy szczegóły umowy na dotacje celowe między Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Ministerstwem Rolnictwa i rozwoju wsi. Redakcja czeka na informacje z ARiMR i resortu rolnictwa co do terminu podpisania umowy.

Plany snute jeszcze w ubiegłym roku były obiecujące. „W roku 2017 ARiMR planuje uruchomić akcję kredytową dla kredytów inwestycyjnych w wysokości 3 mld zł a dla kredytów na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych w wysokości 1 mld zł” – napisało biuro prasowe ARiMR w połowie października.

Na tę umowę czekają banki.  Dopiero po jej podpisaniu będą mogły podpisywać umowy z rolnikami. Jak poinformował bank BGŻ BNP Paribas, w tym roku linie kredytowe będą takie same, jak w ubiegłym roku, plus linia ZC, czyli na zobowiązania cywilnoprawne. Limity jeszcze nie są znane.

>>> Czytaj też: Dopłaty bezpośrednie: od grudnia ARiMR wypłaciła tylko 340 mln zł

Zapowiadane linie kredytów preferencyjnych na 2017 r.

Do dyspozycji rolników zostaną więc oddane: linia RR - na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym, linia Z - na zakup użytków rolnych. Planowane jest też uruchomienie dwóch rodzajów linii inwestycyjnych i obrotowych. Pierwsze to linia inwestycyjna K01 i linia obrotowa K02 - na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę.

Drugie to propozycja dla dużych przedsiębiorstw, linia inwestycyjna DK01, linia obrotowa DK02 - na wznowienie produkcji rolnej oraz odtworzenie środków trwałych – duże przedsiębiorstwa. I do tego – kredyty na spłatę zobowiązać cywilnoprawnych, czyli linia ZC.

>>> Czytaj też: Trzeci bank podpisał umowę z ARiMR na linię kredytową ZC