- Opracowaliśmy projekt zmiany ustawy, który wnosi zasadnicze zmiany, tzn. podwyższenie sumy ubezpieczenia z 3,5 na 5 proc. i z 5 na 9 – mówił wiceminister. – Druga kwestia: ubezpieczenie tzw. pakietowe, czyli to, co jest wymienione w art. 3 ustawy o ubezpieczeniach rolnych – tam są zdarzenia opisane, za które przysługuje ubezpieczenie. Minimum 3 pakiety lub wszystkie, bo wiadomo, że rolnik nie jest w stanie przewidzieć, jakie zdarzenie będzie w tym roku.

Nalewajk powiedział też: - Żeby było masowe ubezpieczenie, to temu drugiemu również musi się opłacać – nie może przynosić straty – chodzi mi o firmy ubezpieczeniowe. Czyli zwiększenie reasekuracji. Mamy w budżecie 203 mln na dofinansowanie ubezpieczenia – dodał.

Jak zaznaczył, projekt trafił do zespołu do spraw programowania prac Rady Ministrów, Ministerstwo Rolnictwa chciałoby, aby ta ustawa weszła w takim terminie, aby uprawy z zasiewów jesiennych mogły być ubezpieczone.

Z Ministerstwa Rolnictwa otrzymaliśmy informację, że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został przygotowany projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, w którym zaproponowano m.in. zmianę wysokości stawek taryfowych upraw rolnych oraz zmianę przepisu dotyczącego dofinansowania odszkodowań wypłacanych producentom rolnym. Projekt tej ustawy został zgłoszony do wykazu Prac Legislacyjnych Rady Ministrów. Po umieszczeniu przez Zespół do Spraw Programowania Prac Rządu ww. projektu ustawy w Wykazie Prac Legislacyjnych Rady Ministrów zostanie on przesłany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

 

 

72falseDark List Accent 6 Podobał się artykuł? Podziel się!