Urlop z finałem w sądzie

W zeszłym roku małżeństwo z Poznania wykupiło wakacje we Włoszech za pośrednictwem renomowanego biura podróży. Cena obejmowała m.in. zakwaterowanie w dwuosobowym pokoju z pełnym wyżywieniem, w określonym czterogwiazdkowym hotelu, a także opiekę polskojęzycznego rezydenta. Po przylocie do Włoch okazało się, że miejsce we wskazanym hotelu nie zostało przez biuro podróży zarezerwowane, a próby kontaktu z rezydentem były nieskuteczne. Po wielogodzinnym oczekiwaniu turyści zostali przewiezieni do innego hotelu, gdzie zakwaterowano ich w pokoju przeznaczonym dla pracowników hotelu. Następnie zostali oni przeniesieni do pokoju, który odpowiadał standardowi określonemu w umowie, lecz musieli go dzielić z parą innych, nieznanych im wcześniej turystów, na dodatek odbywających podróż poślubną. Właściwy - dwuosobowy pokój turyści otrzymali dopiero na trzy dni przed zakończeniem wyjazdu, niemniej i w tym wypadku nie przeniesiono ich do hotelu określonego w umowie.

Małżonkowie na szczęście nie musieli radzić sobie z problemami sami, bo posiadali ubezpieczenie ochrony prawnej (OP). Po powrocie do kraju wynajęli adwokata i skierowali sprawę do sądu przeciwko biuru podróży. Koszty sądowe oraz wynagrodzenie pełnomocnika zostały opłacone przez ubezpieczyciela.

- Co roku zgłasza się do nas wielu ubezpieczonych turystów, którzy zostali wprowadzeni w błąd czy wręcz oszukani przez biuro podróży lub przewoźnika. Dzięki polisie ochrony prawnej mogą oni dochodzić swoich praw przed sądem, korzystając z usług wybranego przez siebie prawnika. I to wszystko bez ponoszenia dodatkowych kosztów - mówi Hanna Misiak - Ekspert Concordii Ubezpieczenia z Biura Ubezpieczeń OC i OP.

Darmowy prawnik w pakiecie

Ubezpieczenie Ochrony Prawnej to produkt, który zdobywa coraz większą popularność. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w 2015 r. w Polsce sprzedano blisko 1,9 mln ubezpieczeń ochrony prawnej, to o 100% więcej niż w 2011 roku, a składka przypisana wyniosła w 2015 roku ponad 175 mln zł.