Rząd przyjął projekt ustawy o składkach na ubezpieczenia zdrowotne rolników za 2012 r. Składka będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy w gospodarstwie rolnym. W gospodarstwach poniżej 6 ha zapłaci ją KRUS, a powyżej 6 ha - rolnik.

Prof. Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP powiedział, że to dobry kierunek zmian w reformowaniu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. - Rządowy projekt to formalne wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, ale to dopiero pierwszy krok w zrównaniu obciążeń rolników ze składkami, które muszą ponosić przedstawiciele innych zawodów. Mam nadzieję, że za tym pierwszym krokiem pójdą następne - powiedział Rybiński.

Zdaniem dr Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową rządowa propozycja jest dość symboliczna, a więc podobnie będą wyglądały jej skutki dla budżetu.

- Wszystko to wygląda na ciężko wypracowany kompromis. Dobrze jednak, że doszło do przełamania bariery mentalnej, że rolnicy też będą obciążeni składkami. Skutki dla budżetu będą zapewne symboliczne - uważa Wyżnikiewicz.

W środowym komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu podano, że "zgodnie z projektem ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, przyjęty dla celów ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolnika".

"Składki na ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie z projektem ustawy, mają być opłacane w okresach kwartalnych, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne. Ich opłacanie zacznie się od II kwartału 2012 r." - czytamy w komunikacie.

CIR poinformowało, że ustalono również, iż co miesiąc KRUS będzie przekazywał do Narodowego Funduszu Zdrowia kwotę ryczałtową w wysokości 155 mln 167 tys. zł. Zaproponowano, aby ustawa weszła w życie 1 lutego 2012 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!