To kolejny poślizg w reformie KRUS-u. Początkowo zmiany miały obowiązywać od Nowego Roku, ale nic z tego nie wyszło, bo rządowy projekt przesłano zbyt późno do Sejmu. Minister rolnictwa przekonuje, że teraz większych opóźnień nie będzie.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: nie ma między Polskim Stronnictwem Ludowym a Platformą Obywatelską w tej chwili żadnego sporu jeśli chodzi o Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nad tym systemem będziemy pracować.

Projekt zakłada zróżnicowanie wysokości płaconych przez rolników składek. Teraz minister rolnictwa chce pójść o krok dalej i stąd propozycje, aby wprowadzić dobrowolną możliwość płacenia przez rolników zwykłego podatku dochodowego.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: wtedy prawdopodobnie zniknie mit rzekomego bogacenia się polskiej wsi i dostatku polskich rolników.

A co rolnicy na wieść o możliwości płacenia podatku dochodowego? Ich zdaniem to dobry pomysł. Przynajmniej jeżeli chodzi o gospodarstwa produkujące na rynek, a nie tylko na swoje potrzeby.

Jan Krzysztof Ardanowski – doradca prezydenta ds. rolnictwa: dopiero wtedy takie wyliczenia dałyby podstawę do ustalania faktycznego opodatkowania i określenia jaka jest sytuacja ekonomiczna.

Obecnie gospodarze mają możliwość dobrowolnego przechodzenia na ogólne rozliczenia podatku VAT. I coraz więcej z nich tak robi. Jest to szczególnie atrakcyjne przy dużych inwestycjach.

Źródło: Agrobines/Witold Katner

Podobał się artykuł? Podziel się!