- W końcu Trybunał zajął się sprawą i mamy orzeczenie. Trybunał orzekł, że te przepisy które dzisiaj są - że KRUS przekazuje za rolników, nie prowadzących działów specjalnych, składkę zdrowotną z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia jest niezgodne z Konstytucją, ale wypowiedział się w stosunku do rolników, a nie wypowiedział się do ponad 7 milionów innych obywateli, którzy składki na Narodowy Fundusz Zdrowia nie płacą. To jest temat, który można pokazywać, pokazując inne zależności - uważa Henryk Smolarz.

Prezes apelował również do samorządu rolniczego, aby wywołać dyskusję w kierunku podwyższenia progu poziomu dochodów, który można osiągnąć, czyli kwota graniczna podatku w wysokości 2929zł  - Jeśli przeliczymy tę kwotę na miesiące, to wyjdzie nam, że w zależności od formy opodatkowania możemy uzyskać dochód rzędu 1300-1500 zł miesięcznie - przekonywał prezes. 

- Zmiana w zakresie pobudzania przedsiębiorczości, ułatwiania stworzenia możliwości zatrudniania się poza rolnictwem pozostając właśnie w systemie KRUS na ryczałtowej składce – zapewnienie ryczałtowego świadczenia- jest właśnie rozwiązaniem, które może uaktywnić sporą część mieszkańców wsi i dać szansę na zmianę nienajlepszego swojego położenia. Ale to jest dyskusja długa i poważna - mówił dr inż. Henryk Smolarz.

Podobał się artykuł? Podziel się!