PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Prezydent pomoże rolnikom

Prezydent pomoże rolnikom

Autor: farmer.pl/MP

Dodano: 19-12-2011 13:44

KRIR zwróciła się do prezydenta o wsparcie w sprawie zapowiadanych przez premiera reform dotyczących rolnictwa, które ocenia negatywnie.Powodem wystąpienia były zapowiedzi zgłoszone w expose premiera.

Jak sam Pan Prezydent dobrze wie, polskie rolnictwo dobrze wykorzystuje możliwości rozwoju wynikające z dostępu do wspólnotowego rynku i stosowania instrumentów wspólnej polityki rolnej. Mamy imponujący eksport i sporą nadwyżkę eksportową, poprawia się struktura agrarna, powoli ale systematycznie ubywa najmniejszych a przybywa gospodarstw silnych ekonomicznie. Musimy nieustannie jednak dbać o utrzymanie i poprawę konkurencyjności polskiego rolnictwa. Dlatego też, w imieniu samorządu rolniczego chciałbym wyrazić głęboki niepokój wobec zapowiedzianych przez Pana Premiera w expose reform w rolnictwie – czytamy w piśmie.

KRIR opowiada się za składką zdrowotną pobieraną z podatku rolnego: W opinii samorządu rolniczego składka powinna być pobierana od wpływów z podatku rolnego, który w chwili obecnej zastępuje podatek dochodowy od działalności rolniczej.(…) Zwiększając więc podatek rolny o 1,2 proc., każdy rolnik (czy prowadzący małe gospodarstwo, czy duże) płaciłby proporcjonalnie również składkę zdrowotną.  

Zdaniem KRIR nie jest dobrym pomysłem określanie wysokości składki w oparciu o powierzchnię gospodarstwa. Sprzeciwiono się też zwolnieniu najmniejszych gospodarstw: Proponowana stawka 0 proc. dla gospodarstw o powierzchni 1-6 ha promuje często dwuzawodowców i gospodarstwa niewydolne rolniczo. Samorząd rolniczy nie akceptuje tych założeń zwracając uwagę na wcześniejszą nowelizację, gdzie rolnicy posiadający powyżej 50 ha ziemi płacą wyższe składki nie uzyskując w zamian wyższej emerytury.

Zdaniem KRIR przyjęcie przez Rząd oraz podpisanie przez Pana Prezydenta przedmiotowej ustawy oznaczać będzie ogromny wzrost obciążeń ubezpieczeniowych - dla średnich gospodarstw (15ha) oznaczać to będzie wzrost nawet o 100 proc. (zakładając, że jest to gospodarstwo rodzinne i pracują w nim przynajmniej 2 osoby). Miesięczna składka w kwocie 72 zł oznaczałaby w skali roku obciążenie finansowe w wysokości 864 zł. Warto zaznaczyć, iż już w chwili obecnej wielu rolników ma zaległości w uiszczaniu składek na KRUS, a proponowane w expose rozwiązanie jeszcze bardziej powiększy zadłużenia rolników wobec KRUS.   

KRIR jest też przeciw likwidacji KRUS. Samorząd rolniczy popiera reformę KRUS-u, natomiast nie zgadza się na likwidację KRUS – napisano do prezydenta.

KRIR przekonuje również, że wprowadzenie podatku dochodowego spowoduje tylko dodatkowe wydatki dla rolników, a niewielki dochód państwa: Sprawa ewentualnych dochodów z w/w podatku jest dyskusyjna. Wielu ekspertów w dziedzinie ekonomii już teraz twierdzi, że budżet państwa nie uzyska znaczących wpływów z tego tytułu. Wg ostatnich danych GUS z ostatniego spisu rolnego liczba gospodarstw o powierzchni 1-5 ha to 37,9 proc. ogółu – te gospodarstwa nie osiągają praktycznie żadnych dochodów, a więc nie będzie podstawy  do opodatkowania. Z kolei gospodarstwa towarowe, które z pewnością osiągają dochody z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego, większość swoich środków inwestują w modernizację gospodarstw, przez co de facto nie osiągają zysków.

Wpływy z podatku dochodowego nie będą wyższe niż z podatku rolnego. Natomiast w przypadku likwidacji podatku rolnego, dojdzie do uszczuplenia dochodów samorządów gminnych, w związku z czym konieczne będą subwencje wyrównawcze z budżetu państwa dla gmin- napisano.

KRIR liczy na wsparcie: W imieniu polskich rolników zwracam się, więc do Pana Prezydenta z gorącą prośbą o poparcie inicjatywy samorządu rolniczego i silny głos Pana Prezydenta w obronie interesów polskiej wsi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • rolnik 2012-03-22 19:36:24
  TAK POMORZE! GDZIES SOBIE SCHOWAJCIE KREDYTY KTÓRE I TAK TRZEBA BĘDZIE ODDAC!!!
 • rolnik Rafal. 2011-12-26 12:11:58
  Dla tych którzy są za zmianami w rolnictwie na gorsze!?Jesli rząd podniesie składki krus i jeszcze do czego są przymiarki jakis podatek dochodowy wprowadzi to bedzie musiał co roku wypłacic fundusze socialne bo okolo pól miliona gospodarstw w polsce nie ma nawet dochodów minimalnych,a co do rolników to większosc jest zchorowana i będą siedziec na zwolnieniu lekarskim a najmą pracownika,odliczą amortyzacje maszyn,paliwo srodki produkcji a za wszystko zapłaci rząd a na koncu konsument!!!!I kto na tym straci?
 • Śmieszka 2011-12-22 19:00:36
  A co ma Prezydent pomóc jak gra w tej samej drużynie (PO).
 • Expert72 2011-12-21 23:14:12
  Heh... Spoko !
  W takim razie niech "polscy szewcy" spróbują przeżyć i utrzymać rodzinę za kwoty odpowiednio: 159 zł/m-c do 795 zł/m-c mając jak 37,9% rolników 1 do 5 ha...
 • MaciejG13 2011-12-20 09:03:08
  Moja propozycja: by rolnicy pokrywali składki ZUS polskich szewców 900zł/miesiąc !!
 • Jaś 2011-12-19 14:54:32
  Ubezpieczenia nie zakładają świadczeń zależnych od składki - tak jak dotąd rolnik nie miał gorszych świadczeń, tak teraz większy rolnik nie będzie miał lepszych od mniejszego. System ubezpieczeń to system wsparcia solidarnego, niezależnego od wkładu, ale od potrzeb.
 • pawel 2011-12-19 14:03:29
  czy wiekszy rolnik rowniez bedzie mial zapewnione proporcjonalnie do ha lepsze uslugi zdrowotne??
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!