PRZEGLĄD PRASY: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło prace nad założeniami do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników – pisze Bożena Wiktorowska. Planowana jest m.in. podwyżka składek płaconych przez osoby ubezpieczone w KRUS, które posiadają gospodarstwa o powierzchni ponad 50 ha.

Wysokość składki może zostać zwiększona o 50 proc. na każdą osobę ubezpieczoną w takim dużym gospodarstwie. To nie będzie duże obciążenie, gdyż składki takiej osoby wzrosną o 358 zł rocznie - mówi Jerzy Chróścikowski, prezes Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych Solidarność.

Według Władysława Serafina, prezesa Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, należy utrzymać na dotychczasowym poziomie składki płacone przez właścicieli gospodarstw o powierzchni do 50 ha. Natomiast podwyższenie składek najbogatszym rolnikom jest konieczne, gdyż nie można utrzymywać sytuacji, że wszyscy posiadacze gospodarstw ponoszą takie same obciążenia.

Samorządy rolnicze i związki zawodowe domagają się, żeby wraz ze wzrostem wysokości składki do KRUS proporcjonalnie wzrosły także emerytury wypłacane tej grupie osób - mówi Wojciech Mojzesowicz, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Kółka rolnicze będą się także domagać zmian, które pozwolą płacić składkę do KRUS, w zależności od dochodów, rolnikom prowadzącym np. działalność w zakresie agroturystyki.

Konieczne jest także wyeliminowanie z systemu grupy osób, które jedynie dla skorzystania z niższej składki niż w ZUS, nabywają ziemię rolniczą - zauważa Władysław Serafin.

Źródło: Gazeta Prawna

Podobał się artykuł? Podziel się!