PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Renta i emerytura z KRUS w 90 proc. z budżetu państwa

Renta i emerytura z KRUS w 90 proc. z budżetu państwa

Autor: farmer.pl/MP

Dodano: 25-07-2013 14:30

Tagi:

Wydatki na emerytury i renty z KRUS rosną, nieuzasadnione korzystanie z ulg obciąża budżet państwa.Sprawozdania z wykonania budżetu państwa za 2012 i z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2012 roku dały w Sejmie sygnał do wypowiedzi na temat wydatków z budżetu ponoszonych na KRUS.

- Pomimo niesprzyjających warunków makroekonomicznych i dokonywanych oszczędności budżetowych polski rząd prowadził konsekwentnie politykę ochrony poziomu życia najuboższych warstw społeczeństwa – powiedział poseł Dariusz Rosati podczas debaty nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa za 2012. - W 2012 r. płaca minimalna została podniesiona o 8,2 proc. do poziomu 1500 zł. Przeciętna emerytura i renta z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych była wyższa niż w 2011 r. o 5,4 proc., natomiast przeciętna emerytura i renta rolników indywidualnych wypłacana z funduszu emerytalnego KRUS wzrosła w 2012 r. o prawie 7 proc.

Poseł Krystyna Skowrońska stwierdziła:

- Dla zapewnienia bezpieczeństwa do świadczenia emerytalno-rentowego, które otrzymuje rolnik, dopłata z budżetu państwa każdorazowo wynosi 90 proc. tego świadczenia.

Również prezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Jezierski odniósł się do wydatków na KRUS.

- Mieliśmy uwagi na przykład do KRUS, jeśli chodzi o monitorowanie tego, czy rzeczywiście ubezpieczeni w KRUS wykonują prace na rzecz rolnictwa, czy rzeczywiście są uprawnieni do niższych składek emerytalno-rentowych – powiedział, przedstawiając  sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2012 roku. - Nasza kontrola potwierdziła, że takiej kontroli ze strony urzędników jest bardzo niewiele i może to prowadzić do tego, że w związku z tym te środki w skali całego budżetu niejednokrotnie są pomniejszane właśnie poprzez nieuzasadnione korzystanie z ulg, jakie są przewidziane dla osób ubezpieczonych w KRUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)

 • Rex 2013-08-21 19:44:42
  Vader- źle mnie zrozumiałeś! Nie chcę zmian pogarszających obecny systemu KRUS/ZUS. Nie możemy jednak milczeć i dawać przyzwolenia na coraz częstsze zmiany, które nas zaskakują znienacka, są niesprawiedliwe i dyskryminujące. Moja rodzina od pokolen pracowała i pracuje. Sami wyparcowaliśmy świadczenia... i te emerytalne też.Następne pokolenia pracują na siebie nie dla nas. Dla "dziurawego" systemu, naciągaczy i obiboków mówimy stanowcze NIE!
 • Vader 2013-08-15 21:48:58
  Zmienić ale jak? Likwidujemy KRUS i wszystkich na ZUS? Wtedy będzie głos oburzonych rolników, że państwo chce ich okraść z ostatnich złotówek. Czy może likwidujemy ZUS i wszystkich do KRUS? Wtedy będą głosy jak niżej, że pracuje 40 lat i góvno z tego ma. Nie ma idealnego systemu i nie będzie. Zamiast patrzeć na państwo radź sobie sam i módl się, żeby Tusk nie zrobił reformy KRUS bo na pewno wtedy będziesz więcej płacił a mniej a dostawał tyle samo. Teraz płacimy grosze więc nie narzekaj i módl się żeby było tak dalej. O swoją emeryturę sam sobie zadbam. Wystarczy żeby państwo nie chciało mnie na siłę uszczęśliwiać.
 • Rex 2013-08-15 20:34:01
  "Lex retro non agit" (Prawo nie działa wstecz)- ale nie dla nas! Wprowadzona nowa ustawa emerytalna powinna dotyczyć nowo podejmujących pracę po wejściu ww. ustawy zarówno ZUS-owców, jak i KRUS-owców. Tak samo przepisy z 2009 r. uniemożliwiające łączenie okresów ZUS z KRUS......Na początku "kariery zawodowej" człowiek nie może przewidzieć jak potoczą się jego koleje losu, zanim otrzyma emeryturę. Nie można zmieniać przepisów na naszą niekorzyć i to z taką częstotliwością! Prawo (podobno) ma być przewidywalne i z korzyścią dla obywatela! Po przepracowanych ok. 40 latach 800 pln emerytury, z tego po przeliczeniu strącanych kwot na podatek, ubezpieczenie - ponad jedna emerytura w roku jest zabierana!!!!!!!!! Wokół duzo pseudorencistów, którzy w życiu niejednokrotnie nie przepracowali ani jednego dnia lub znikomy czasookres - świadczenie pobierają jednak podobne jw., często ktoś z rodziny dodatkowo otrzymuje jeszcze "opiekuńczy 620 pln - czy to jest ogiczne? Rolnik zachoruje i dostaje 10 Pln na dzień i dalej (równolegle) musi płacić składkę KRUS. Nałeży najpierw zacząc od zmiany tych jaskrawych nieprawidłowości, by potem stopniowo uregulować cały system!
 • kissmy... 2013-08-15 18:47:25
  nasz system ubezpieczeń społecznych opiera się na zasadzie solidarności międzypokoleniowej, także jeśli system nie będzie finansowany w postaci składek na ZUS/KRUS to w postaci innej daniny obywatela na rzecz BP, nie istnieją narzędzia redystrybucji dochodu, które będą sprawiedliwe i akceptowalne przez każdego obywatela, należy również zauważyć, iż istnienie samego aparatu administracyjnego również jest pewną formą redystrybucji, gdyż urzędnicy również otrzymują płace
 • Andrzej 2013-08-15 17:08:19
  Rex zastanawiasz się, Czy jakaś formacja polityczna faktycznie pomoże nam to zmienić. Zmieni, to i to już niedługo Pani Ekonomia. Obecnie budżety ubezpieczeń społecznych zarówno ZUS jak i KRUS są wspomagane budżetem państwa i stanowią one w tymże budżecie wydatki sztywne określone ustawami. Można nie dać z budżetu na jakąś inwestycję drogową, także na kulturę np. jakiś teatr, czy na samoloty dla VIP-ów. Ale na wydatki sztywne trzeba. Poza ubezpieczeniami społecznymi jest ich w budżecie znacznie więcej.
  W pewnym momencie Pani Ekonomia powie POLSKO jesteś bankrutem, już nikt Ci nie pożyczy, nie kupi twoich obligacji, ZUS-owcy i KRUS-owcy przejedli Twoje pieniądze, bo na czas nie wprowadziłaś powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Powszechny, to znaczy jednakowy, taki sam dla wszystkich. POLSKO odpowiesz wtedy, że ONI, CI rządzący mieli swoje elektoraty, a górników i NSZZ Solidarność się bali.
 • Rex 2013-08-14 21:13:20
  Dlaczego rolnik musi zbyć gospodarstwo przechodząc na emeryturę? Przecież sam kupił zimię, pobudował infrastrukturę itd. ZUS-owiec nie musi sprzedać czy tez wyzbyć się warsztatu, przedsiębiorstwa czy też zakładu pracy! Nie każde dziecko chce kontynuować działalność rolniczą po rodzicach (wg nowej ustawy emerytalnej po dziadkach). Jeśli KRUS-owiec nie ma dzieci, to dopiero piętrzą sie trudności... Powinny liczyć się okresy wyparacowane i odprowadzanych składek oraz nieskładkowe - podobnie jak w ZUS. To ma być podstawą uzyskania i wielkości emerytury. Jak rolnik nadal pracuje, to niech płaci składki KRUS równolegle pobierająć przysługującą mu emeryturę! Co mają do tego dzieci-następcy. Oni wyjechali lub wkrótce wyjada do pracy za granicę, dzierżawić już też nikt nie chce pól. Jest dużo takich regionów w Polsce. Dlaczego ne można ląćzyć lat wyparcowanych w ZUS z Krus-em? itp. itd...wiele tych jawnych dyskryminujących przepisów i niesprawiedliwości. Czy jakaś formacja politycznafaktycznie pomoże nam to zmenić - ale rządząc po wyborach, nie obiecując li tylko w kampani wyborczej.
 • jaremka 2013-07-27 09:20:08
  Tak - to prawda.Dwóch znajomych policjantów ok 40 lat na emeryturach,może rentach - nie przyznają się przecież.Obaj pracują jako ochroniarze.Zostali chętnie zatrudnieni ,bo pracodawca nie musi już odprowadzać składek.To samo z górnikami - odchodzą na emerytury w wieku 50 lat i nadal pracują ,bo co mają w domu robić ? Ja mam gospodarstwo 26 lat i będę pracować w nim jeszcze ponad 20 - czy wogóle odbiorę emeryturę ? Zdrowie w nienajlepszej kondycji,leczyć się nie mam zdrowia (kolejki ,problemy z rejestracją,dzwonić trzeba o określonej godzinie ze sto razy),nie ma na to czasu.Chorobowe mogę dostać dopiero po 30 dniach choroby.Emerytura ok 800 zł,renta chyba 600.A znajomki pani kierownik pomocy społecznej wszyscy na rentach socjalnych. 630 zł za to ,że nigdy nie pracowali,albo że są alkoholikami....Chore to wszystko.NIE MA NIKOGO ,kto by uzdrowił nasze państwo,bo jak dotąd to sami złodzieje :(
 • A. Krzak 2013-07-27 07:54:49
  A ile budżet wydaje na renty i emerytury dla tych co nie płacą ani grosza składki emerytalnej, zdrowotnej itp. Dlaczego na ten temat jest cisza? Dla przypomnienia jakby kto nie wiedział, są to: służby mundurowe (wojsko, policja, straż pożarna itp) agencje wywiadu , kontrwywiadu, CBA, śędziowie, prokuratorzy i wiele innych pasożytów. Przed objęciem władzy głośne były hasła ,, koniec z przywilejami władzy", ale po dojściu do władzy przywileje się zwiększyło! Do tej pory 35 letni policjant czy strażak przechodził na emeryturę, a żeby otrymywać pełną nagle tracił zdrowie! Ile to kosztuje BUDŻET???
 • Baanzi 2013-07-26 22:13:05
  Czemu nikt nie podaje pełnych danych, tylko ile rząd musi dopłacać. Ile np. jest rolników płacących KRUS, a ile emerytów pobierających rentę. Z pewnością ten współczynnik jest mały a osób ubezpieczonych w KRUS jest coraz mniej to siłą rzeczy pieniędzy też będzie mniej. Drugie to nikt nie podaję kosztu utrzymania KRUS-u jak i ZUS-u. No i chyba najważniejsze nikt nie powiedział, że ZUS czy KRUS ma się bilansować czy może zyski jeszcze przynosić. Tzw. 'miastowi' powinni protestować przeciwko tak wysokim składkom, a nie wytykać rolnikom, że są uprzywilejowani. To jest niestety typowa Polska mentalność. Jak sąsiad ma dwie krowy, a ja jedną to zabiję mu jedną krowę, żeby nie miał lepiej ode mnie:P
 • jaremka 2013-07-26 21:30:55
  To ,że skarb państwa (czyli wszyscy podatnicy)dotują ZUS i KRUS - to oczywiste.Ale niech mi ktoś powie ile z tych dotacji trafia do obywatela ,bo mnie się wydaje ,że to właśnie utrzymanie obu tych instytucji pożera gro tych dotacji.... tylko ile ????
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.150.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!