Farmer: Jaki to był rok dla branży leasingowej w Polsce jeśli chodzi o finansowanie inwestycji w rolnictwie?

Sławomir Dudziak: Branża zakończy rok 2012 rekordową sprzedażą pod względem wartościowym i ilościowym.

Prawdopodobnie firmy finansowe - z wyłączeniem banków - sfinansowały w tym okresie inwestycje o wartości 3 mld zł, w 2011 r. było to 2,4 mld zł, czyli wzrost sprzedaży wyniesie 25 proc. Był to też rekordowy rok jeżeli chodzi o sprzedaż nowych ciągników w kraju - wyniesie ona ok. 19 tys. szt. w porównaniu z niewiele ponad 16 tys. szt. w ub.r. Ciągniki są podstawową maszyną rolniczą wpływającą na dynamikę rynku rolnego.

Dla Europejskiego Funduszu Leasingowego też jest to rekordowy rok jeżeli chodzi o finansowanie zakupu maszyn rolniczych - od momentu zajmowania się obsługą branży rolniczej.

Posiadamy grupę produktów finansowych o nazwie Agrolinia. Są to produkty dedykowane, tak skonstruowane, aby jak najbardziej spełnić oczekiwania rolników. Dwa podstawowe produkty to pożyczka i leasing.

Pożyczka może być udzielona z refundacją z programów unijnych, głównie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Nasz pakiet produktów Agrolinia - otrzymał Złoty Medal na Targach AGROTECH w Kielcach w roku 2012 - okazał się najlepszym pakietem produktów finansowych dla rolnictwa.

Farmer: Kiedy "postawiliście" na obsługę rolnictwa?

S.D.: Rolnik zawsze mógł skorzystać z naszych usług. Jednak w 2010 r. stworzyliśmy dedykowany produkt dla rolnictwa w formie pożyczki. Dlaczego pożyczka? Dlatego, że beneficjent, czyli rolnik, podpisując umowę z ARiMR, musi mieć wystawioną fakturę na siebie, wówczas otrzyma refundację określonej części inwestycji. Leasing w tym przypadku jest mniej popularny, gdyż trudniej go rozliczyć, a co za tym idzie - trudniej wchłania środki unijne. Natomiast pożyczka idealnie się do tego nadaje. Rolnicy korzystający z dofinansowania z refundacją środków z programów unijnych mają możliwość sfinansowania naszą pożyczką inwestycji z trzech działań: modernizacji gospodarstw rolnych, różnicowania działalności na terenach wiejskich w kierunku nierolniczym oraz tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw.