Ponadto prezes powiedział, że jest przeciwnikiem tworzenia grup, które mają szczególne przywileje. Podkreślił także, że rolnicy to już nie te same osoby sprzed wejścia Polski do Unii Europejskiej. - To jest zupełnie inna grupa zawodowa i dochodowa - dodał Paszkiewicz.

1, 862 mld zł – to nowy tzw. mały ryczałt, który odprowadzać będzie KRUS do NFZ w na leczenie rolników. Na takich uregulowaniach prawnych NFZ straci w 2011 roku  nawet kilkaset milionów złotych. Wpływ na ogromne straty w funduszu ma przede wszystkim cena za kwintal żyta, która w tym roku osiągnęła rekordowy wskaźnik 80 zł. Ryczał wpłacany do NFZ ma z kolei za podstawę 37 zł za kwintal żyta, co znacznie osłabia budżet i tak zadłużonego funduszu.

Opinie na temat nowych uregulowań są krytyczne, tym bardziej, że Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności przepisów dotyczących składki zdrowotnej z ustawą zasadniczą. Sejm ma obecnie kilkanaście miesięcy na wprowadzenie nowych przepisów, które będą zgodne z Konstytucją i będą zarazem uwzględnić wysokość dochodów rolników przy ustalaniu składek zdrowotnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!