Z informacji uzyskanej przez dziennik wynika, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego interesują się dokumentacją finansową z ostatnich kilku lat. Pod lupę ABW trafią uchwały rady nadzorczej, w tym uchwałami rady nadzorczej oraz przetargami, decyzje o przetargach oraz przyznawaniu przez Fundusz Składkowy dofinansowania związków i organizacji rolniczych.

Agenci ABW zajęli się pieniędzmi wypływającymi z Funduszu Składkowego Rolników na polecenie wydane przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.

"Mogę się tylko cieszyć, że Fundusz zostanie skontrolowany" - mówi "Rz" minister rolnictwa Marek Sawicki. Czy radość ministra podzielą działacze rolniczych związków? - zastanawia się gazeta.

W tym tygodniu toczyła się ostra walka o to, kto będzie decydował o ogromnych pieniądzach, którymi zarządzają KRUS i Fundusz Składkowy. Fundusz to odrębna instytucja, powiązana z KRUS osobą prezesa. Przeciwko zmianom personalnym i planowanej reformie wypowiedzieli się właśnie szefowie rolniczych związków zawodowych, zasiadający w Radzie Rolników KRUS.

Dlaczego tak bardzo obawiają się oni zmian? "Boją się, że reforma naruszy ich interesy, bo od lat dostają pieniądze m.in. na okolicznościowe imprezy i wyjazdy zagraniczne" - tłumaczy "Rzeczpospolitej" osoba z KRUS.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!