Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) Roman Kwaśnicki podczas 38. Światowego Kongresu Rolników powiedział, że polski system ubezpieczenia rolników wzorowany był na systemie francuskim.

Prezes porównał systemy ubezpieczeniowe w Austrii, Finlandii, Francji, Grecji, Luksemburgu, Niemczech oraz w Polsce. Zaznaczył, że choć mają one różne rozwiązania, to wszystkie są dotowane przez budżet. Poziom dofinansowania nie jest jednak taki sam w poszczególnych krajach. W Grecji rolnicze emerytury finansowane są z budżetu w 100 proc., we Francji - w 80 proc., Finlandii, Niemczech i Austrii - 75 proc., w Polsce - 67 proc., a w Luksemburgu 33 proc.

W Polsce rolnicze emerytury wypłacane są z Funduszu emerytalno- rentowego KRUS, który głównie subwencjonowany jest z budżetu państwa. W 2008 r. dotacja na ten cel wynosi 10,7 mld zł. Składka na ubezpieczenie stanowi 30 proc. emerytury podstawowej. Przeciętne miesięczne świadczenie emerytalne wynosi zaś ok. 700 zł i jest o 16 proc. wyższe od emerytury podstawowej. W naszym kraju KRUS obejmuje 1,6 mln osób. 

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!