Mija termin, w jakim powinny być przygotowane nowe przepisy, tymczasem ciągle nie ma żadnej propozycji uregulowania tej sprawy.

Podczas składania w Sejmie przez Irenę Lipowicz ”Informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2010  oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela” głos zabrał poseł Wojciech Mojzesowicz:

- Około 1600 tys. mieszkańców wsi, rolników jest ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – z rodzinami to 4 mln. 8 miesięcy temu, 26 października 2010 r., Trybunał Konstytucyjny uznał, że obecny sposób finansowania składki rolników, płaci je budżet bez względu na dochód rolników, jest sprzeczny z ustawą zasadniczą. Przezornie dał rządowi 15 miesięcy na ustawowe załatwienie sprawy. Zegar zaczął tykać 3 listopada, gdy wyrok trybunału został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Czas kończy się więc 2 lutego 2012 r. Pani rzecznik, wiem, że ten wniosek złożył poprzednik. Nie podważam tego z punktu widzenia prawnego, ale zaniechania, szczególnie resortu rolnictwa i rządu, dotyczą tak dużej grupy ludzi i prowadzą do tego, że 2 lutego matka z małym dzieckiem pójdzie do lekarza i będzie musiała płacić. Dlatego bardzo proszę panią rzecznik, żeby pani to kontynuowała. Jeżeli rzecznik zwrócił się do trybunału, trybunał uznał pewne uchybienia, to nie jest to usprawiedliwienie, żeby parlament, i rząd, nie zajął się tym w terminie, dlatego że 2 lutego może to być bardzo duży problem. Bardzo proszę panią rzecznik o kontynuowanie tej sprawy, bo prostowanie prawa nie jest niczym złym, natomiast zatrzymanie się na pewnym etapie może być brzemienne w skutki.

W sprawie KRUS „rzeczywiście zegar tyka”  - stwierdziła w odpowiedzi Irena Lipowicz i dodała:

- Gdybym miała taki priorytet legislacyjny zgodnie z uwagami państwa posłów przedstawić, to byłoby to właśnie uregulowanie sprawy ubezpieczeń zdrowotnych w KRUS. Jeżeli poczuję się upoważniona przez państwa, będę monitorować tę sprawę w stały sposób.

Posłowie nagrodzili to wystąpienie oklaskami, pani rzecznik podziękowała, więc należy uznać, że RPO zadba o prawne uregulowanie składki zdrowotnej od rolników do końca – tj. nie tylko jeśli chodzi o uchylenie zakwestionowanych przepisów, ale i o przygotowanie nowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!