Według Palikota Ruch Palikota jako jedyne ugrupowanie przedstawił prezydentowi konkretne pomysły dotyczące systemu emerytalnego.

Polityk wymienił w tym kontekście m.in. pomysł połączenia ZUS-u i KRUS-u, co - według niego - "przyniosłoby realną oszczędność w systemie prawie 2 mld zł rocznie" oraz propozycję zmian zasad funkcjonowania ZUS i "wprowadzenie tam trochę korporacyjnego nadzoru w szczególności nad inwestycjami".

Palikot zaproponował też zmiany w kodeksie pracy, rozwiązania pomagające tworzyć nowe miejsca pracy czy pomysł "firmy na próbę", czyli takiej, w której przez 3 miesiące się nie płaci podatków z wyjątkiem VAT".

W ocenie Palikota "ludzie w Polsce chcą pracować dłużej, przechodzą na emerytury nie dlatego, że potem nie pracują". - Pracują, tylko na szaro - stwierdził.

Pytany, jak prezydent odniósł się do pomysłu połączenia ZUS-u i KRUS-u, odparł: - Prezydent się odniósł pozytywnie do zmian w kodeksie pracy zaproponowanych oraz do powiązania polityki zmian w systemie emerytalnym z polityką prorodzinną. Nie odniósł się do tej konkretnej propozycji.

- Natomiast minister wypowiadający się w imieniu rządu powiedział, że są zainteresowani wszystkim propozycjami i czekają na projekt naszej ustawy - dodał. Podobał się artykuł? Podziel się!