PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ruch Palikota: Zlikwidować KRUS, przekazać jego kompetencje ZUS

Projekt ustawy likwidującej Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poprzez przekazanie jej kompetencji ZUS-owi przedstawili w czwartek w Sejmie politycy Ruchu Palikota. Przekonywali, że KRUS w obecnej formie to nieefektywna "kasa pomocy społecznej dla rolników".Założenia projektu ustawy znoszącej KRUS przedstawił Adam Rybakowicz (RP). Przekonywał, że przyjęcie ustawy nie spowoduje likwidacji ubezpieczenia społecznego dla rolników. Podkreślał, że KRUS działa nieefektywnie, przy wysokich kosztach własnych - średnia składka roczna to 1400 zł, podczas gdy koszt obsługi jednego świadczeniobiorcy to 200 zł rocznie - podał Rybakowicz.

Przywołał ponadto dane NIK, z których wynika, że choć maleje liczba ubezpieczonych w KRUS, to rośnie liczba osób tam zatrudnionych. Jak podał, w 2011 r. koszt działalności KRUS wyniósł 570 mln zł, z czego 287 mln przeznaczono na wynagrodzenia pracowników. Rybakowicz argumentował ponadto, że ZUS mógłby przejąć istniejące oddziały KRUS, zatem świadczeniobiorcy nie straciliby dostępu do placówek.

Projekt Ruchu Palikota przewiduje zmiany w ponad 30 ustawach. Politycy Ruchu liczą, że ich ustawa uzyska poparcie rządzącej koalicji PO-PSL. Ludowcy są zwolennikami utrzymania KRUS, choć część z nich przyznaje, że potrzebne są zmiany w tym systemie. Czwartkowa "Rzeczpospolita" napisała, że jest niemal pewne, że w tej kadencji parlamentu nie dojdzie do zapowiadanych przez premiera zmian w KRUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

 • swój 2013-05-09 20:04:59
  "21lat pracy w "przedsiębiorstwie państwowym" i płacenia ZUS. 20 lat prowadzenia własnego (sporego) gospodarstwa rolnego -które w pocie czoła budowałem od podstaw po "rewolucji" i utracie pracy "państwowej". Ani dnia na zasiłku ,czy przerwy w płaceniu ZUS , lub KRUS. Z powodu utraty zdrowia i uzyskania uprawnień w obu ubezpieczalniach orzeczenia:
  -ZUS - niezdolny do pracy na czas do uzyskania emerytury 4 lata- renta w wys. 820zł miesięcznie.
  -KRUS- trwale niezdolny do pracy w gosp. rolnym renta w wys.830 zł miesięcznie netto.
  Jeśli ktoś myśli ,że łącznie 1650 to sprowadzam na ziemię- mogę łaskawie sobie wybrać korzystniejszą ,ale jedną -prawda ,że "solidną" za 44 lata pracy w tym kraju. Tymczasem koleżanka nie skalała się pracą do 28 lat(na utrzymaniu mamusi) a następnie wyjechała do "raichu" gdzie pracowała "na czarno" u "bauera" do 2011r. Brat przepisał jei 2 ha ziemi, które obrabiał dzierżawca ,jako czynsz opłacając jej KRUS. Wróciła ze steranym zdrowiem stanęła na komisję i zgadnijcie ile dostała? 830zł netto.
  Druga koleżanka pozostała w byłym moim z-dzie pracy przekształconym w maleńką spółkę miasta jako sekretarka po 44 latach pracy odeszła na emeryturę w ub. roku-netto 2400zł. To po...bany kraj złodziei i oszustów a zasady i przepisy konstruowane są pod "swoich" a pozostałym mają nic nie wyjaśnić."
  A więc "zamienił stryjek ...... "
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!