"Szacując dochody rolników przy wysokości składki 1,2 mld zł, nie ma dzisiaj szans, że tak da się zreformować KRUS, by ze składek wprowadzić do niego dodatkowo 4-6 mld zł. Tych pieniędzy w tej grupie płatników nie ma" - powiedział Sawicki na środowym posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa.

Około 80 proc. gospodarstw ubezpieczonych w KRUS ma mniej niż 10 ha, w tym aż 13,7 proc. nie przekracza 1 ha. Składaka kwartalna na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wynosi 191 zł.

Jak zaznaczył minister, według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IREiGŻ), 1,5 mln gospodarstw będących podatnikami KRUS, ma roczne dochody rzędu 8,5 mld zł z czego 3,4 mld zł pochodzi z tytułu dopłat unijnych.

Budżet państwa dopłaca do rolniczych emerytur 10,7 mld zł, co stanowi 67 proc. subwencji ogólnej dla KRUS.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa, celem i rządu i ministerstwa rolnictwa "nie powinno być zastanawianie się jak +skubnąć+ rolników, ale jak zwiększyć dochodowość w rolnictwie".

Z badań Instytutu wynika, że 2007 r. był rokiem wyjątkowo dobrym dla rolnictwa, gdyż dochody znacznie wzrosły dzięki wyższym cenom produktów rolnych. W 2007 r. dochody rolników wzrosły o 23 proc.

Szef Instytutu prof. Andrzej Kowalski zaznaczył, że wszystko wskazuje na to, iż dochodowość w tym roku pogorszy się, gdyż znacznie wzrosły ceny środków produkcji - paliwa, nawozów i środków ochrony roślin.

Sawicki dodał, że sytuacja dochodowa w gospodarstwach rolnych jest bardzo zróżnicowana, a dochody osiąga jedynie 1/3 wszystkich gospodarstw. Jak podał IERiGŻ, ponad 1,6 mln gospodarstw tj. 68 proc. wytworzyło w ubiegłym roku dochód poniżej 6,6 tys. zł, średnio 2150 zł.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!