- Dlaczego jest pan przeciwny reformie KRUS? - pytał swojego gościa Łukasz Grass. - Nie rozumiem skąd to pytanie, dlatego że KRUS w trakcie tej kadencji został zreformowany - odpowiadał Marek Sawicki. - Wyższe składki płacą rolnicy w gospodarstwach powyżej 50ha, ale pozostają nadal na ryczałtowej emeryturze - przypomniał minister rolnictwa.

- Są takie opinie, że na wsi są dodatkowe pieniądze, które można by w tej chwili ściągnąć, zarówno poprzez zmianę systemu ubezpieczeń emerytalno-rentowych, jak też zmianę systemu podatkowego - zauważył minister Sawicki w TOK FM. I zapewniał: - Nie ma tych pieniędzy. Można ewentualnie przesunąć obciążenia poszczególnych grup rolników, ale z całą pewnością nie będzie z tego tytułu więcej pieniędzy - mówił. - My robiliśmy wiele rachunków symulacyjnych w systemach dochodowych i widać wyraźnie, że po ich wprowadzeniu w budżecie państwa wpływy będą mniejsze, a nie większe - przekonywał poranny gość TOK FM.

- Nie ma co podejmować na tym etapie wielkiej reformy, która administracyjnie będzie kosztowna, a efektywnie dla budżetu nie będzie miała znaczenia, wręcz przyniesie odwrotne skutki - podkreślał minister rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!