Rada Ministrów wprowadziła jedynie podwyżkę zwrotu akcyzy o 0,10 zł, w zamian - podwyższył akcyzę o około 0,20 zł bez uwzględnienia powiększenia limitu za litr oleju napędowego.

W ustawie budżetowej na 2012 rok mimo wielokrotnych apeli NSZZ RI „Solidarność” nie zabezpieczono na ten cel odpowiednich środków. NSZZ RI „Solidarność” domaga się od rządu Rzeczypospolitej Polskiej zmiany ustaw uwzględniających rozwiązania proponowane przez Związek.

Związek wyraża również zdecydowany sprzeciw propozycjom rządu obciążenia rolników składką zdrowotną i podatkiem dochodowym. - Nie możemy pozwolić na obciążenie rolników składką zdrowotną w wysokości zaproponowanej przez rząd. Przy rosnących kosztach produkcji w rolnictwie drastycznie obniżają się już dochody rolników a zarazem zwiększają się ceny dla konsumentów, informują przedstawiciele związku.

Obecnie rząd ustalił, że za rolnika, którego gospodarstwo wynosi mniej niż 6 ha, składkę zdrowotną będzie - jak dotąd - opłacał budżet państwa. W gospodarstwach rolnych o powierzchni od 6 do 15 ha składkę opłacałby rolnik w wysokości 18 zł, a pozostałą część Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Rolnik, który ma gospodarstwo 15-hektarowe i większe, będzie płacił 36 zł miesięcznie, a resztę dopłaci KRUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!