Po decyzji zwiększającej kwotę środków na kredyty preferencyjne, rolnicy zyskują kolejną możliwość kredytowania inwestycji – ARiMR ma 5 mln więcej na kredyty z częściową spłatą kapitału.

Jak informuje ARiMR, wszystkich inwestycyjnych linii kredytowych jest 10.

Akcja kredytowa, wykorzystująca nowe środki na kredyty z dopłatą do oprocentowania, rozpocznie się na początku przyszłego tygodnia.

 

Kredytów z dopłatą ARiMR do ich oprocentowania udzielają następujące banki: SGB Bank S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. a także zrzeszone w nich Banki Spółdzielcze; Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.; Bank BPH S.A.; ING Bank Śląski S.A.; Bank Zachodni WBK S.A. i Bank PEKAO S.A.

Alternatywą dla kredytów inwestycyjnych, do oprocentowania których dopłaca ARiMR, jest linia kredytowa CSK - czyli taka, w której zamiast dopłacać do oprocentowania Agencja spłaca za rolnika część kapitału zaciągniętego kredytu. Także te kredyty cieszą się wśród rolników wielkim zainteresowaniem. W pierwszym kwartale 2012 r. ARiMR przeznaczyła na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału milion złotych i kwota ta została bardzo szybko rozdysponowana, a dla wielu zainteresowanych pieniędzy nie starczyło. Dlatego ARiMR podjęła działania, aby także dla tej linii kredytowej uzyskać dodatkowe środki i to się także udało.

Na początku przyszłego tygodnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi dodatkowe 5 milionów złotych na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału. Pozwoli to rolnikom planującym inwestycje w swoich gospodarstwach, na ubieganie się w bankach współpracujących z ARiMR o przyznanie takich kredytów.

W przypadku kredytów CSK Agencja może zapłacić za rolnika do 75 tysięcy złotych zaciągniętego kredytu, z tym że nie może to być więcej niż 35 proc. otrzymanego kredytu. Tak obliczone wsparcie wypłacane jest w dwóch etapach: pierwszy – 75 proc. kwoty pomocy rolnik otrzymuje po zrealizowaniu inwestycji, drugą – 25 proc. dostaje na koniec okresu kredytowania w celu ostatecznej spłaty kredytu.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekaże bankom limit akcji kredytowej za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej. To rozwiązanie pozwoli na przyspieszenie rozpoczęcia akcji kredytowej i sprawniejsze jej prowadzenie.

O kredyt z linii CSK rolnicy mogą ubiegać się w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A., a także w zrzeszonych w nich Bankach Spółdzielczych oraz w Banku Gospodarki Żywnościowej S.A., ING Banku Śląskim S.A. i Banku PEKAO S.A.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!