W tym roku do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego trafi aż 15,8 mld zl. Reforma ma doprowadzić do zmniejszenia transferów, jakie państwo przeznacza na ten cel. Obecny system powstał jeszcze za czasów epoki Edwarda Gierka. To tej pory nikt go gruntownie nie zmienił - czytamy w "Rzeczpospolitej".

- Trwa właśnie ostateczna faza uzgodnień dotyczących projektu ustawy. Do końca maja trafi ona pod obrady Rady Ministrów - zdradził Elżbiecie Glapiak Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa.

(...) W pierwszym etapie, czyli od stycznia 2009 roku, zmienić ma się tylko stawka składki płaconej przez rolników na ubezpieczenie społeczne. Zostanie ona zróżnicowana i uzależniona od wielkości gospodarstwa - Oznacza to, że różne będą też wysokości wypłacanych w przyszłości emerytur. (...) W drugim kwartale tego roku rolnicą muszą zapłacić do KRUS 191 zł, a najniższa składka na ZUS - 700 zl miesięcznie.

Przez następny rok eksperci będą opracowywali model liczenia dochodowości polskich gospodarstw rolnych, tak aby od stycznia 2010 roku (a najpóźniej w 2011 roku) wprowadzić drugj etap reformy. Będzie on polegał na zróżnicowaniu wysokości składki od dochodów rolników. -Wpłacaliby oni wówczas do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego określony procent od dochodu - powiedział wiceminister. Z kasy musieliby się także wypisać ci rolnicy, których roczne dochody z pozarolniczej działalności przekraczają 51 proc.

Jednocześnie rolnicy zostaliby objęci podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach. (...) Nie wyklucza jednak, że przynajmniej na początku podatki mogłyby być dobrowolne. Dla tych, którzy wolą płacić podatek gruntowy (równowartość ceny 2,5 kwintala żyta od hektara - 200 zł rocznie), pozostałby on niezmieniony. Resort finansów liczy, ile budżet zyskałby na wprowadzeniu podatku PIT dla rolników, ale jednocześnie liczy, ile straciłby, gdyby musiał oddawać zapłacony przez nich przy zakupie maszyn i towarów podatek VAT. (...)

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!