Tylko do końca kwietnia rolnicy mogą składać w Agencji potwierdzenie, że zgodnie z umową przeznaczyli pierwszą ratę pożyczki na pokrycie zaległych zobowiązań.

Chodzi producentów mleka, świń lub owoców i warzyw, którzy wzięli w ARiMR nieoprocentowaną pożyczkę na maksymalnie 10 lat, by spłacić należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym, które powstały między 7 sierpnia 2014 r. a 30 kwietnia 2016 r.  

Wypłata pożyczki jest rozłożona na dwie raty, pierwsza została wypłacona wszystkim osobom, które podpisały umowę o udzielenie pożyczki. Jak informuje Agencja, druga rata została jednak przekazana tym pożyczkobiorcom, którzy w 2016 r. udokumentowali spłatę należności w wysokości środków wypłaconych w ramach I raty pożyczki.

Do końca 2016 r. 1,8 tysiącom producentów wypłacono łącznie ponad 92 mln zł.  Teraz pora na drugi etap, pożyczkobiorcy mają obowiązek udokumentować wykorzystanie pełnej drugiej raty pożyczki na spłatę zobowiązań. O tym terminie również przypomina agencja, ponieważ rolnicy mają na to miesiąc od dnia wypłacenia tej raty.

Pozostała część pożyczkobiorców, która jeszcze tego nie zrobiła, powinna udokumentować wykorzystanie pierwszej raty pożyczki do 30 kwietnia 2017 r. – i wtedy otrzymają drugą część pieniędzy do 20 września 2017 r. ARiMR już wyjaśnia pierwsze opóźnienia w dokumentacji spłaty należności.  

Podobał się artykuł? Podziel się!