PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zadłużenie rolników wzrasta

Zadłużenie rolników wzrasta Fot. Shutterstock

Autor: Aleksander Ptak

Dodano: 25-02-2017 08:30

Tagi:

W 2016 r. tempo inwestycji w rolnictwie znacznie spadło, jednak eksperci przewidują, że w bieżącym roku poprawi się rentowność, a tym samym chęć do podejmowania kolejnych inwestycji. Oznacza to również, że zadłużenie polskich rolników będzie nadal rosło.Skłonność do inwestowania przez rolników jest związana bezpośrednio z opłacalnością produkcji, którą się zajmują, ale też w znacznym stopniu stymuluje ją dopływ pieniędzy z dotacji. W ciągu ostatniej dekady ten strumień był dość obfity, głównie dzięki PROW 2007-2013. Nawet, jeśli jakaś inwestycja powstała przy wsparciu z dofinansowania, to i tak znaczną część rolnik musiał dołożyć z własnych funduszy, co najczęściej wiązało się z sięgnięciem po kredyt.

W styczniu 2010 r. rolnicy indywidualni mieli zaciągnięte kredyty w bankach na kwotę 19 326 mld zł. Z każdym kolejnym rokiem zadłużenie rosło o miliard rocznie, by w kolejnych latach skakać nawet o ok. 2,7 mld rocznie. Na koniec listopada 2016 r. suma kredytów rolników przekraczała już 32 mld zł. Zdecydowana większość kredytów została zaciągnięta na inwestycje (ok. 62 proc. wszystkich zobowiązań), a 27 proc. stanowią kredyty brane na finansowanie kosztów bieżącej produkcji rolnej.

Obecnie rolnicy oczywiście nadal zaciągają kredyty, ale znacznie ostrożniej. W 2016 r. tzw. dynamika portfela (czyli tempo zaciągania nowych kredytów w bankach) wyniosła zaledwie 3,3 proc. To duży skok w dół po dobrym dla sektora bankowego 2015 r., gdy tempo wzrostu wynosiło 8,6 proc. i (aż!) 11,8 proc. w roku 2014.

W 2016 roku znacznie spadla liczba wniosków o kredyty o charakterze bieżącym, ale banki znajdują na to wytłumaczenie. - Ta sytuacja jest spowodowana wcześniejszą wypłatą dopłat bezpośrednich. W efekcie portfel kredytowy o charakterze bieżącym zmniejszył się w ciągu dwóch miesięcy (październik i listopad 2016) o 915 mln zł - twierdzi Piotr Domagała. Chodzi o mobilizację w ARiMR, która w ubiegłym roku pobiła rekordy i do końca listopada wypłaciła w formie zaliczek 9,66 mld zł.

Wolumen kredytowy jednego z największych graczy w sektorze agro, banku BGŻ BNP Paribas, w ciągu III pierwszych kwartałów 2016 r. urósł do 15,4 mld zł (dotyczy kredytów rolniczych) - to nieznacznie więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Warto zauważyć, że to blisko połowa wszystkich pożyczek udzielonych polskim rolnikom. Portfel kredytów dla rolników urósł w ciągu roku o 0,8 mld zł, a portfel kredytów dla przetwórców spadł o 0,6 mld zł.

WIEŚ SIĘ ZADŁUŻA

Niepokojące jest to, że mieszkańcy wsi i rolnicy mają coraz większe problemy ze spłatą zobowiązań kredytowych. Na przykład na listy Krajowego Rejestru Długów trafiło już 7,5 tys. rolników - w Polsce działa ponad 1,4 mln gospodarstw. Zadłużeni rolnicy są winni łącznie ponad 5,5 mld zł, a średnie zadłużenie przypadające na jednego rolnika sięga 46 tys. zł. Na liście KRD jest 28 tys. zobowiązań rolników, co oznacza, że statystycznie każdy ich "klient" ma na swoim koncie ponad 3 niespłacane wierzytelności.

Rolnicy są winni coraz więcej. - W ciągu roku zadłużenie przeterminowane branży wzrosło o niemal 44 procent - napisał Paweł Zawadzki, menedżer ds. analiz rynkowych w KRD. W ciągu dwóch lat wzrost ten sięgnął 110 proc. Wierzycielami są głównie firmy windykacyjne i banki.

Gorzej wygląda jednak zadłużenie nie samych rolników, a ogółem - mieszkańców wsi. Tu kłopoty ze spłatą należności ma… co najmniej 400 tys. ludzi - tyle trafiło na listy KRD. Trend jest podobny: długi rosną lawinowo, a ich struktura wskazuje na konsumpcyjny charakter zakupów i - niestety - niechęć do płacenia na dzieci po rozwodzie. Rok do roku zadłużenie osób mieszkających na wsi wzrosło o niemal 54 proc., a w ciągu dwóch ostatnich lat długi mieszkańców wsi się podwoiły. Wśród wierzycieli znajdują się firmy windykacyjne, gminy (alimenty), banki i firmy pożyczkowe oraz operatorzy sieci komórkowych.

Wśród dłużników przeważają mężczyźni - jest ich niemal 270 tys., kobiet jest dwa razy mniej - 131 tys. Mężczyźni są też winni znacznie więcej pieniędzy - ponad 4,3 mld zł, a kobiety - 1,2 mld zł. Średnie zadłużenie dłużnika-mężczyzny mieszkającego na wsi wynosi w KRD - 16,121 tys. zł, a kobiety - 9,284 zł.

Najczęściej pożyczają osoby w wieku od 26 do 45 lat, najwięcej pożyczyli mieszkańcy wsi w wieku 35-45 lat - łącznie 1,875 mld zł. Drugim najbardziej zadłużonym przedziałem wiekowym są osoby od 46 do 55 lat - 1,6 mld zł. Młodzi dorośli, w wieku 36-35 lat, są dopiero na trzecim miejscu z długiem 888 mln zł. Najmniej pożyczają dzieci, z przyczyn raczej oczywistych. Niepełnoletni są winni jedynie 24 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (21)

 • demon 2017-03-04 03:11:06
  Co po ciagniku,,,nowym i innych maszynach jak w skupach okradaja w żywe oczy,,,jak masz debet to sprzedajesz,,,a wiadomo jak to jest firma skupowa na konto przelewa taka cene jaka sie jej podoba,,,znajda,,zanieczyszczenia wilgotnosc, inne zawartosc bialka,,, jest arugment zeby pojechac z cena w dół a jak w banku rata,,,to musisz sprzedać,,,Policzcie ile kosztuje zakup maszyn z "pomocą" Unii,,,,zanim zadłuzycie siebie i dzieci,,,po uszy,,,,na lata,,,
 • demon 2017-03-04 03:00:42
  Poszlem do arimr,,,Mowie kupie traktor za gotowke refundujcie 60%, To po co panu dotacja z Arimr na modernizacje jak pana stac na traktor,,, Zeby dostać refundacje musi pan wziac kredyt,,,odpowiadam w takim przypadku nawet zl nie zobacze z tej refundacji i zostane z debetem z odsetkami,,przymusowym serwisem ubezpieczniem pojazdu,,OC AC itd,,,ile to bedzie kosztować,,,???? Pseudo dotacje na korzyść bankowców i firm ubezpieczeniowych,,,taka działą ARimr i Unia,,,Nie ma nic za darmo to pozory,,,, Jak kupisz za gotowke nie zrefunduja Ci maszyny musi być debet w banku,,,,i zadłuzanie rolnikow
 • Mistrz 2017-02-27 02:05:26
  song. moge tego nie wiedzieć, nie jestem lichwiarzem, ale jak widać ty się trudnisz takimi procederami, i ile wlezie grabisz, wraz z pazernymi bankowcami, zerującymi na pracy Polskiego Rolnika. Nie podobała mi się Łunia wówczas, i nie podoba teraz, ale bym zachowywał się jak KOD oszołom, na ulicy podskakując, to przesadziłeś. Zastanów się nim wystosujesz pod Moim adresem niestosowną uwagę, swiadczaca o twojej lichej kondycji umysłowej :)
 • song 2017-02-26 22:00:49
  @ Mistrz, taki zawsze "mondry" jesteś, a nie wiesz, że ziemi nie można "dać w zastaw " ? W zastaw można dać tylko ruchomości. Tymi co brali ziemię w zastaw za pożyczki teraz zajmuje się prokuratura. Łunia daje tyle ile chciała dać. Na więcej nie miała interesu. Jak ci się Łunia nie podobała, to trzeba było przywiązać się do jakiegoś słupa pod sejmem i protestować , a nie naokrągło p...ć te same głupoty jak potłuczony.
 • Mistrz 2017-02-26 19:18:35
  By żyło się lepiej, nie ważne że na kredyty, lepsze życie kosztuje, a skąd ma wziąć, jak Łunia zbyt mało obszarowych daje, co innego Banki pod zastaw ziemi :D
 • Stary 2017-02-26 17:33:29
  I co z tego że chłopstwo nie ma w swoich szeregach prawników? Ktoś broni skorzystania z ich usług? Prawnicy nie chcą przyjmować rolników?
  Ale jak można komuś ziemię zabrać albo jakieś bezsensowne spory rodzinne to wtedy prawnika znajdą bez problemu.
 • Stary 2017-02-26 16:58:36
  Czemu rolnicy nie potrafią się zjednoczyć? Bo taka ich natura. Wystarczy żeby jeden od drugiego miał kilka arów więcej od drugiego i już uważa się za Pana a tego drugiego za dziada. I jakby znalazł jakieś prawo to zabralby mu ziemię i wziął go za parobka. Taka mentalność. Czasem wydaje mi się że rolnikom bardziej by odpowiadał Korwin niż PSL czy PiS. Czysty wolny rynek, żadnych regulacji, twardy kapitalizm, gdzie wygrywa silniejszy, a w tym wypadku większy.
 • Stan. 2017-02-26 16:02:56
  @mały rolnik, ustawodawca zagwarantował prawo do zmniejszenia obciążenia hipotecznego ale jak to bywa z naszym ustawodawcą , to z tego prawa trudno rolnikowi skorzystać bo: bank nie ma obowiązku obniżyć obciążenia czyli wyrazić zgodę na zmniejszenie sumy hipoteki i wykreślenie wpisu hipoteki z jakiejś działki. W skrajnym przypadku można wystąpić do sądu z pozwem o zmniejszenie i wykreślenie hipoteki z jakiejś działki, z tym że od przedmiotu sporu czyli od żądanej sumy do obniżenia trzeba uiścić opłatę w wysokości 5 % procent żądanej kwoty czyli te "głupie" 5 tysięcy od stu tysięcy. W prawie dla rolników tak jest - prawie - zawsze. "Chłopstwo" nie ma wśród swoich "zasobów" prawników i jest " rolowane " równo.
  Zwróć uwagę na wpis takiego @ Zdzisława; tacy "giną " jak muchy po oprysku i żadna wiedza , ani doświadczenie niczego ich nie uczy. Wady układu nerwowego (marna genetyka) spowodują, że wcześniej czy później zejdą do pozycji wyrobników.
 • Zdzisław 2017-02-26 11:30:08
  Na początku to obszarnicy, którzy mieli po 50 ha wykanczali malorolnych - 2,50 za zywiec to dla nich dochodowa cena. Potem licytowali się po ile dzierżawę wezmą lub kupią ziemię. A teraz lamentujecie że trzeba spłacić 1 ha z odsetkami, który kupiliscie za 80 tysi. Chyba że złoto planujecie szukać na tej ziemi. Kijem wam po grzbiecie i na dokładkę łopatą
 • z.. 2017-02-26 00:04:24
  Mały rolnik na pewno o decyzji co zrobić decyduje też kwota, której brakuje. Na pewno wolałabym stracić na sprzedaży jakiejś maszyny żeby złatać ekonomiczną dziurę niż wejść w konflikt z bankiem. A może jest sąsiad ok. (nawet w trzeciej wsi) któremu odrobisz jeśli to rozsądna kwota.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.15.20
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!