Wczoraj PiS zapowiedziało wycofanie projektu powołania Funduszu Dróg Samorządowych.

Jak informuje dziś KRIR, „Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz uważa, że jeżeli zostanie wprowadzona opłata drogowa – nowa dopłata do cen wszystkich rodzajów paliw, należy zrekompensować rolnikom koszty wprowadzenia nowej ustawy. W związku z tym, samorząd rolniczy zwrócił się już do resortu rolnictwa o zwiększenie limitu, do którego przysługuje zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw przewiduje, że stawka opłaty wyniesie początkowo 200 zł za 1000 litrów paliwa, czyli 20 groszy od litra paliwa bez podatku VAT. Potem stawka opłaty drogowej ma być waloryzowana co roku o wskaźnik inflacji. Planowane po wprowadzeniu ustawy w życie zmiany sprawią, że ceny paliwa odbiją się na cenach wszystkich usług – m.in. transportu, żywności, a także dotkną bezpośrednio rolników, którzy za zakup paliwa do produkcji rolnej na każdy 1 ha będą musieli wydać ok. 21,5 zł więcej niż dotychczas, co pogorszy opłacalność produkcji rolnej. Samorząd rolniczy wielokrotnie wnosił już o zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, jak również postulował o zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych. Obecnie - w świetle planowanych zmian - zdaniem samorządu rolniczego jest to konieczne”.

Tyle tylko, że wczoraj zapowiedziano wycofanie się z tego projektu. Czy KRIR podtrzyma swoje oczekiwania dotyczące zwiększenia zwrotu akcyzy? Wobec zapowiedzi powołania FSD informowano: "W związku z tym, Zarząd KRIR zaproponował zwiększenie limitu z 86 l do 110 l, do którego przysługuje zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej". Teraz jednak wiadomo, że FDS nie będzie, nie będzie też spodziewanej w związku z jego powołaniem podwyżki cen paliwa. Czy oznacza to, że KRIR nie będzie domagała się zwiększenia zwrotu akcyzy? – zapytaliśmy w KRIR.

KRIR wyjaśniła, że podtrzyma swoje oczekiwania. „Istotne jest to zwłaszcza dla gospodarstw z produkcją zwierzęcą” - wyjaśniono.

Więcej: W 2018 będzie większy zwrot akcyzy?

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!