PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kto i dlaczego na stanowiska?

Kto i dlaczego na stanowiska? Konkurs bardziej bezstronny niż szef? fot. Fotolia

Usprawnienie pracy instytucji czy umożliwienie odwołania fachowców i powołania na stanowiska swoich kolegów? Taki dylemat zarysowali posłowie podczas debaty nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw.Takie postawienie problemu przez część posłów to wynik obawy, że zmiany w ustawach dotyczących instytucji obsługujących rolnictwo są motywowane inaczej, niż podano w uzasadnieniu. A jak? Tak jak to już nieraz bywało.

Zapowiedź zniesienia konkursów przy obsadzaniu stanowisk agencji i instytucji okołorolniczych Prawo i Sprawiedliwość motywuje chęcią usprawnienia pracy – bieżącej działalności, ale i przeprowadzanych audytów i przygotowania do powołania jednej agencji, zamiast dotychczasowych trzech. Ale nie tylko – posłowie wskazują, że organizowane obecnie konkursy są pozorowane: pod pozorem obiektywności trwa ustawianie ich, już na etapie stawianych wymagań. Zatem potrzeba zmian jest zrozumiała. Kryteria powoływania będą podane w ustawie.

- Posłowie wnioskodawcy w czasie rozpatrywania tego projektu wprowadzili szereg poprawek, które doprecyzowują kryteria stawiane powoływanym osobom – mówił w imieniu wnioskodawców poseł sprawozdawca Jan Krzysztof Ardanowski.

A poseł Rober Telus dodał:

- Zdaniem klubu Prawa i Sprawiedliwości ten projekt ustawy jest bardzo potrzebny, oczekiwany – oczekiwany przez rolników, oczekiwany również w agencjach – ze względu na to, że chcemy przeprowadzić zmiany w agencjach, a przede wszystkim łączenie inspekcji, łączenie agencji. Łączenie inspekcji jest potrzebne po to, aby była jedna linia kontroli jakości produktów rolnych, przede wszystkim produktów rolnych, które są sprowadzane z zagranicy. Tu jest problem kompetencyjny, jeżeli chodzi o inspekcję, dlatego taką inspekcję musimy powołać. Żeby powołać taką inspekcję, potrzebne jest zrobienie dobrego audytu w inspekcji, audytu, który przedstawi nam, które jednostki, które wydziały, które organizacje trzeba wzmocnić, które kompetencje przedstawić dla których wydziałów. Do tego są potrzebni odpowiedni ludzie, którzy chcą realizować ten program Prawa i Sprawiedliwości, program łączenia tych inspekcji. Ta sama sprawa dotyczy agencji: chcemy utworzyć jedną agencję z agencji, które są w tej chwili: Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Te agencje chcemy połączyć, żeby była jedna agencja obszarów wiejskich, żeby rolnik wiedział, kto odpowiada za rolnictwo w Polsce, kto w tej dziedzinie jest pomocny dla rolników.

Poseł Jarosława Sachajko, Kukiz’15, stwierdził, że jego klub popiera zmiany i oczekuje, że nowe osoby będą fachowcami, a nie tylko członkami partii rządzącej.

- Dostrzegamy potrzebę pilnych zmian w rolnictwie, które przedstawił w uzasadnieniu poseł sprawozdawca. Jednak widzimy, jak obecnie są obsadzane spółki Skarbu Państwa, których prezesami stają się członkowie PiS, i ten kierunek nam się nie podoba. Uważamy, że prezesami państwowych spółek nie powinni być członkowie partii, a osoby merytoryczne spoza kręgu politycznego. Reasumując, pomimo braku spełnienia naszych standardów, okazując kredyt zaufania, Klub Poselski Kukiz’15 wstrzyma się od głosu, ufając, iż opisane zmiany w postaci łączenia inspekcji i agencji rolnych nastąpią bez zbędnej zwłoki, a wybór nowych prezesów i dyrektorów zostanie przeprowadzony z zapewnieniem maksymalnej transparentności.

W transparentność nie wierzą natomiast przedstawiciele partii dotychczas rządzących. Poseł Wojciech Król, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska, przewidywał:

- Jakie kwalifikacje, doświadczenie czy wykształcenie będą posiadali nowi szefowie jednostek wymienionych w projekcie ustawy? Biorąc pod uwagę dotychczasowe praktyki, obawiamy się, że jedynym kryterium będzie staż, i to staż w Prawie i Sprawiedliwości.

Poseł Mirosław Maliszewski w imieniu PSL miał te same obawy i wskazał na sposób wprowadzania zmian - to projekt poselski, a nie rządowy.

- Przecież tak naprawdę, jeżeli chodzi o gestię powoływania na funkcje kierownicze w poszczególnych instytucjach, to nie jest sprawa parlamentu. I być może rzeczywiście można by wprowadzić takie poprawki, że tacy kandydaci powinni, skoro nie muszą występować przed żadną komisją konkursową, zaprezentować się sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Gdybyście państwo taką poprawkę złożyli, ona na pewno uzyskałaby nasze poparcie, bo tak naprawdę nie ma tu o obowiązkach, które stoją przed naszą Wysoką Izbą w zakresie powoływania na te funkcje, a korzystamy w tym przypadku czy państwo korzystacie z takiej szybszej ścieżki, aby przeprowadzić zmiany nieswoich na swoich.

Joanna Augustynowska, klub Nowoczesna, zgodziła się z taką opinią i oznajmiła:

- Proponowany poselski projekt zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw to zwykły skok na stołki.

Posłanka zauważyła też, że powoływanie nie będzie się odbywało w drodze konkursu i nie będzie obowiązku publikacji informacji o naborze. A kiedyś było lepiej:

- Dotychczas obsadzenie tych stanowisk polegało na powołaniu przez ministra właściwego w danej dziedzinie eksperckiego zespołu składającego się z trzech osób.

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski dorzucił w tym momencie uzupełnienie: - Z PO.

Posłowie przeanalizowali już w komisji rolnictwa proponowane poprawki. Głosowanie dziś.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • rolnik 2015-12-26 20:22:46
  Niech nowy minister przyjrzy się rzekomym dopłatom suszowym w woj. warmińsko mazurskim, gdzie wielu rolników nic nie dostała chociaż straty poniosła, ponieważ komisje z ramienia gmin i wojewody wykonały szacunki po 30.09.2015 r. To wieka niesprawiedliwość, a te rozporządzenie starego ministra to kpina z rolników i wiązanie rąk kierownikom Biur Powiatowych ARiMR. Nie ma dopłat bezpośrednik , zapłacą w kwietniu 2016 r, a tutaj przycieli na nieszczęściu rolników i krzywdzącym przepisie obligującym wystawienie protokołów komisji do 30.09.2015 r. Oszukano masę rolników. Panie Jurgiel prosimy o zajęcie się tymi sprawami.
 • imen 2015-12-24 11:30:12
  @ar jeszcze będziesz narzekał na to że nie ma sprzedaży ziemi , dzierżawa doprowadzi do jeszcze większego zastoju i utrwalenia starych dzierżaw i jeszcze większego głodu ziemi , wzrostu cen.
 • arszczecin 2015-12-23 12:43:27
  @kissmy, a ja ci powiem że z perspektywy zachodniopomorskiego jest dobrze.
  Mamy to co chcieliśmy od lat. Moratorium na sprzedaż , mamy dzierżawę.

  Pomijam podniesioną akcyzę do 1zł/l
  ale z akcyzą jest 4 z 14 pierwszych postulatów z 2012 roku. Kissmy, w miesiąc zrobili to czego nie udało się poprzednikom w 3 lata. Zmień tv na internet. Obejrzyj sejmowe komisje.

  @jkc, "ale może sąsiada, któremu dobrze się gospodarzy może zamkną"
  ale to było za poprzedniej ekipy. patrz wypadki pyrzyckie
 • JKC 2015-12-23 09:40:33
  djp kissmy, to wieś głosowała na PiS a jaki elektorat taki parlament i prezydent. Tu nie chodzi o uzdrowienie branży a o igrzyska. Bytu rolnikom nie poprawią ale może sąsiada, któremu dobrze się gospodarzy może zamkną albo przeprowadzą proces pokazowy jakiegoś polityka z "układu".
 • kissmy... 2015-12-23 09:39:07
  ja ubolewam tylko nad tym, że zamiast merytorycznej pracy rząd ogranicza się do haseł, podziału społeczeństwa i odraczania przyjętych wcześniej rozwiązań, więc przez pół roku nic nie może się zmienić, dlatego będę cały czas wyrażał swoją opinię, iż oczekuję wytężonej pracy i oczekiwanych przez społeczeństwo jej efektów a dopiero w drugiej kolejności (w wolnym czasie) można poświęcić się historii oraz wyciągnąć konsekwencje wobec tych, którzy dopuścili się nadużyć i niegospodarności, kolejność nigdy nie powinna być odwrotna! jesteście rolnikami? powinniście wiedzieć na czym opiera się efektywne gospodarowanie - na szukaniu winnych czy naprawie zaistniałych błędów?
 • tata 2015-12-23 00:45:08
  Dlaczego PiS nie powołuje tych z PO i PSL-u co to nie załapali się do Sejmu. np taki giertych najlepszy na ministra od podskoków. Albo taki misiek idealny na ministra przemysłu alkoholowego. Czy nie było by wspaniale??? Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia....
 • djp 2015-12-22 23:54:53
  Ale merytoryczna odpowiedź. Gratuluję. To jest właśnie ta nowa awangarda, która ma zastąpić poprzednią. W czym Ty jesteś lepsza od poprzedników? Moim zdaniem można się po Tobie spodziewać najgorszego.
 • Kaśka 2015-12-22 21:46:55
  djp nie ćpaj tyle człowieku, bo bredzisz. Jeśli nie pojmujesz tematu, wyjdż na dwór i puść bąka.
  Sęk w tym, że odwracacie kota ogonem, bo wam się marzą rządy kumpli z pod znaku "h.j du.a i kamieni kupa". WYWALIĆ TO TATAŁAJSTWO!!!!
 • djp 2015-12-22 20:58:04
  To ciekawy pogląd - spadek cen świń zależy od jakiegoś "układu" i to w byłym już rządzie. To znaczy co? Rząd każe komuś kupować świnie poniżej kosztów produkcji? To znaczy komu? I skąd ma na to pieniądze? No i tamtego rządu już nie ma więc zapewne "układ" przeniósł się na nowy rząd jak choroba zakaźna? Co za bzdura. ... A może problem leży w tym, że ludzie chcą kupować jak najtaniej i idą do marketów. A tam dostawcy trzody i innego mięcha (nawet jeśli są z Polski) walczą cenami do upadłego. To schemat działania podaży i popytu w dużym uproszczeniu. Ale trzeba rozumieć, jak to działa. Jak kupujesz nawozy, środki ochrony albo maszyny to może nie kombinujesz, jeden z drugim, jak kupić najtaniej. I masz wtedy w du..ie droższych dostawców. A może uważasz, że zagranica coś tu miesza? To kupuj polskie produkty, nawet jeśli są droższe. Coś jeszcze jest niezrozumiałe?
 • bezpartyjny 2015-12-22 19:59:39
  Masz rację @a, właśnie po to większość głosowała za zmianą, bo miała dość kolesiostwa i układów. Nie da rady nic zmienić, jeśli siedzą na stołkach układowcy, bo będą oni hamulcowymi zmian. Jak było- wszyscy wiemy, jak będzie - zobaczymy. Wolę nawet nikłą szansę na zmianę na lepsze, niż zabetonowanie starego układu.
  A ty @kissmy mógłbyś sobie już darować czepianie się w każdym komentarzu nowego rządu. Tamci mieli 8 lat - daj tym chociaż 8 m-cy. Już wszyscy wiedzą, że jesteś zajadłym poplecznikiem POprzedników i nie musisz tego ciągle demonstrować .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.230.68
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!