Posłowie Jarosław Sachajko, Norbert Kaczmarczyk, Stefan Romecki zorganizowali konferencję prasową, podczas której zapowiedzieli złożenie projektu nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa.

Jak stwierdził poseł Jarosław Sachajko, klub składał poprawki do uchwalonej niedawno ustawy wstrzymującej sprzedaż ziemi z ZWRSP, wśród nich taką, że banki nie mogą doprowadzać do upadku gospodarstw a potem stawać się właścicielami ziemi. Kolejna poprawka zwiększała areał, który może każdy obywatel kupić, do 30 arów.

- Ta ustawa ma zwiększyć nadzór ministra rolnictwa nad sprzedażą - mówił poseł Jarosław Sachajko. - W tej chwili prezes agencji nieruchomości może sprzedać ziemię. Może sprzedać ziemię i minister nic o tym nie musi wiedzieć. Jest to bardzo duży majątek, majątek publiczny, i uważamy, iż minister musi wziąć polityczną odpowiedzialność za to, co prezes agencji robi. Nie może być tak, że prezes agencji sprzeda, później minister powie, że nic nie wiedział i prezesa odwołał. Ta ustawa będzie wymagała akceptacji ministra rolnictwa przy każdej sprzedaży ziemi.

Poseł Norbert Kaczmarczyk podkreślił wagę, jaką ma kwestia ochrony polskiej ziemi. Jest to wartość nieprzeliczalna na pieniądze.

- My musimy walczyć o tę ziemię tak, jak walczyli rolnicy podczas Zielonego Miasteczka - mówił. – Spotkałem się wczoraj z rolnikami, którzy do dzisiaj mają problemy z tego powodu.

Jak stwierdził poseł, ok. 200 spośród protestujących rolników w Siedlcach ma procesy, podczas których stawiane są im absurdalne zarzuty spowodowane protestem.

- Wczoraj na posiedzeniu porównałem ich do Żołnierzy Wyklętych, bo oni walczyli o Polskę tak samo, ci rolnicy walczyli o polską ziemię, a dzisiaj są szykanowani. Nie możemy o nich zapomnieć. Jest apel do Ministerstwa Sprawiedliwości, aby tym rolnikom pomóc, bo jeszcze wtedy Prawo i Sprawiedliwość nie rządziło, a gdyby rolnicy nie wywierali nacisku na władzę, kto wie, co dzisiaj stałoby się z polską ziemią.

- Klub Kukiz’15 zawsze będzie bronić rolników – zadeklarował poseł Stefan Romecki.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!