PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Minister Jurgiel dokonał oceny sytuacji zastanej w rolnictwie

Minister Jurgiel dokonał oceny sytuacji zastanej w rolnictwie Minister Jurgiel krytykuje poprzedników; fot. MP

Minister Krzysztof Jurgiel po trzech tygodniach pracy w resorcie rolnictwa podsumował rządy PO-PSL jako nieudolne i prowadzące do zapaści na wszystkich rynkach i pogorszenia dochodowości rodzin rolniczych.„Bilans rządów PO-PSL w odniesieniu do rolnictwa i polskiej wsi można sprowadzić do kilku lapidarnych określeń: nieudolność, nieskuteczność, opieszałość, brak działań wyprzedzających, arogancja wobec organizacji rolniczych. Polityce rolnej brakowało spójności, cechowała ją fragmentaryczność działań, a nade wszystko bierność podszyta brakiem kompetencji” – te zdania otwierają przedstawioną dzisiaj przez ministra Krzysztofa Jurgiela  „Ocenę polityki rolnej rządu PO-PSL w latach 2008-2015”.

Efektem jest destabilizacja rynków. Dopuszczono do niekontrolowanej sprzedaży ziemi cudzoziemcom. „Polska weszła do UE na niekorzystnych, nierównych zasadach, które spowodowały wprowadzenie niższych, dyskryminacyjnych stawek dopłat bezpośrednich. Rząd PO-PSL nie wykazał się aktywnością, aby zmienić ten stan rzeczy. Negocjacje dotyczące WPR na lata 2014-2020 okazały się porażką dla naszego rolnictwa” – czytamy w dokumencie.

„Ocena” zawiera też zarzut utrwalania różnic w poziomie życia między miastem a wsią, utrwalanie ubóstwa, zaniedbania i braki w infrastrukturze technicznej i społecznej.

„Ministrowie Marek Sawicki i Krzysztof Kalemba, w znacznej mierze osobiście są odpowiedzialni za regres w niemal wszystkich branżach produkcji rolniczej, obniżenie konkurencyjności naszych gospodarstw, pogorszenie dochodowości rodzin rolniczych. Również za patologię w gospodarce i obrocie ziemią należącą do Skarbu Państwa, za degradację społeczną i infrastrukturalną na wielu obszarach wiejskich, szczególnie na terenie Polski Wschodniej” – ocenia swoich poprzedników minister Krzysztof Jurgiel.

 Pełna ocena jest podłączona tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • chłop z Kujaw 2015-12-08 18:55:47
  Nie jestem z PISu ale Jurgiel ma rację. PO i PSL mieli rolnictwo w d*pie.PO ze swej natury nienawidzi rolnictwa a PSL udawał że jest dobrze. Dochody rolnicze spadają od kilku lat a sytuacja na rynku świńskim to totalna pora Zgodziliście Sawicki na niższe dopłaty , choć od 2014 r. miały być równe.Wieś początkowo po wejściu do UE się bogaciła , a dziś biednieje. PSL dobił polska wieś a miał jej bronić. WSTYD!!!
 • uhahany 2015-12-08 13:31:11
  dostaniesz za wieprzka 10 zł/kg zywca jak ja zarobie 15 euro a nie złotych,nie porównuj sie do rolnika niemieckiego bo tam inaczej ludzie zarabiają
 • prawy i sprawiedliwy 2015-12-08 13:17:52
  do roboty, a nie cię hahasz, sam sobie coś załatw i wypracuj, a nie wszystko z rolnictwa ciągniesz i jeszcze więcej chcesz
 • ciekawy 2015-12-08 12:49:40
  zastanej czy zasr..nej?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!