„Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na bieżąco analizuje sytuację związaną z suszą. Zbieramy dane o szacunkowych stratach i analizujemy możliwości budżetowe dotyczące uruchomienia różnorodnej pomocy poszkodowanym rolnikom.

Do dziś nie podjęte zostały żadne decyzje dotyczące wysokości i formy pomocy. Członkowie rządu są na bieżąco informowani o sytuacji. Jednocześnie trwają analizy możliwości finansowych budżetu państwa oraz starania o uzyskanie pomocy z Komisji Europejskiej.

Wszelkie informacje medialne dotyczące konkretnych stawek pomocy należy traktować jako spekulacje lub wstępne, niezatwierdzone efekty pracy zespołów roboczych” – takie oświadczenie MRiRW otrzymaliśmy w odpowiedzi na pytanie o założenia programu pomocowego po suszy, którym we wtorek ma się zająć rząd. Kto otrzyma pomoc socjalną? – pytaliśmy tuż po południu, krótko po tym, jak wiceminister Zofia Szalczyk poinformowała w KRiRW o założeniach i istnieniu tego projektu pomocy, który we wtorek ma przeanalizować rząd.

Zamiast tego otrzymaliśmy powyższe oświadczenie, a wiceminister Szalczyk zastrzegła w KRiRW, że „jeden z portali” podał wysokość pomocy, podczas gdy dopiero zapowiedziano ją. Rozumiemy, że pani wiceminister, zajęta udzielaniem wyjaśnień KRiRW, nie znała treści naszej informacji i nie wiedziała, że podaliśmy wiadomość o zapowiedzi pomocy i planowanych na wtorek decyzjach rządu.

Nie  tracimy nadziei na poznanie szczegółów planów rządu i MRiRW w tym zakresie.

I nie traktujemy informacji przedstawianej posłom przez wiceministra o planowanych pracach rządu jako „spekulacje lub wstępne, niezatwierdzone efekty pracy zespołów roboczych”.

Transmisja internetowa z obrad komisji jest publicznie dostępna. Nasi czytelnicy mogą odsłuchać nagranie archiwalne:

http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=FDDF77A8C9BAC5D9C1257EA00044C722#

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!