PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Młodość rolnika też przemija

Młodość rolnika też przemija fot. Shutterstock

A wraz z młodością – możliwość otrzymywania zwiększonych dopłat bezpośrednich. I nie da się zastąpić jej młodością żony. „Grupa osób fizycznych”, jaką jest małżeństwo dla ARiMR, musi wykazać zasadność przyznania tej płatności w odniesieniu właśnie do grupy osób/małżonków.Nasz czytelnik stanął przed nieodwracalnym faktem: oto upłynęło pięć lat odkąd prowadzi gospodarstwo. A przypomnijmy, że „młody rolnik” na użytek dopłat bezpośrednich to taki, który m.in. po raz pierwszy rozpoczyna działalność w gospodarstwie rolnym jako kierujący tym gospodarstwem rolnym lub który rozpoczął już działalność w gospodarstwie rolnym w ciągu pięciu lat przed pierwszym złożeniem wniosku w ramach systemu płatności podstawowej lub systemu jednolitej płatności obszarowej. Ponadto jego wiek w pierwszym roku składania wniosku o przyznanie jednolitej płatności obszarowej w ramach systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020 nie może przekraczać 40 lat (tj. nie ukończył 41 roku życia w pierwszym roku składania wniosku o przyznanie jednolitej płatności obszarowej w ramach systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020).

Więcej: Młody rolnik inaczej w PROW i w dopłatach bezpośrednich

Nasz czytelnik pomyślał więc, czy nie lepiej byłoby, aby o dopłaty wystąpiła w tym roku jego żona, wprawdzie bez ziemi i w ZUS, poza tym jednak jak najbardziej spełniająca jeszcze wymogi młodego rolnika. Niestety w ARiMR odmówiono żonie nadania numeru gospodarstwa. Trzeba by mieć rozdzielność majątkową - powiedziano. Słusznie? Przecież dopłaty przysługują temu, kto faktycznie użytkuje ziemię, więc dlaczego nie może to być żona, skoro może być np. dzierżawca?

Zapytaliśmy i my w agencji. Czy może wystąpić o dopłaty bezpośrednie żona właściciela gospodarstwa, a nie on sam? Czy żona musi mieć numer gospodarstwa, być właścicielką jakiejś części gospodarstwa? Jakie konsekwencje będzie mogła mieć taka zamiana, np. gdyby rolnik chciał wystąpić o pomoc z PROW (w grę wchodzi np. "Restrukturyzacja małych gospodarstw") to jak będzie wyliczał wielkość swojego gospodarstwa? Kto będzie mógł otrzymać zwrot akcyzy i na kogo powinny być wystawiane faktury?

W odpowiedzi przede wszystkim agencja zastrzegła: „Odpowiedź na tego typu pytania byłaby już doradztwem, a zgodnie z przepisami rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 907/2014 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odpowiedzialna m.in. za organizację naboru wniosków, dokonanie ich oceny pod względem formalnoprawnym i dokonanie autoryzacji płatności, nie może prowadzić działalności doradczej. Tym zajmują się  podmioty świadczące usługi doradcze, udzielające pomocy rolnikom i innym mieszkańcom obszarów wiejskich w zakresie sporządzania dokumentacji obligatoryjnej do uzyskania pomocy.”

Zapamiętajmy tę naukę, będzie wkrótce przydatna wielu osobom mającym inne pytania dotyczące składanych wniosków o dopłaty.

„W przedstawionych przez Panią kwestiach ARiMR musi ograniczyć się do przedstawienia zasad nadawania numeru producenta i zasad przyznawania płatności dla młodych rolników” – zastrzegła agencja i tak wyjaśniła ten problem:

„W przypadku małżonków nadaje się jeden numer identyfikacyjny osobie, na którą współmałżonek lub współposiadacz wyraził pisemną zgodę. Oznacza to, że osoba fizyczna pozostająca w związku małżeńskim, może zostać wpisana do ewidencji producentów i uzyskać numer identyfikacyjny, jeżeli małżonek wyrazi na to pisemną zgodę.

Niezależnie od powyższego możliwe jest nadanie odrębnego numeru identyfikacyjnego, jeżeli Wnioskodawca prowadzi samodzielnie odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. W przypadku złożenia takiej deklaracji, Wnioskodawca jest zobowiązany do wskazania dowodów potwierdzających tę okoliczność. Dowody (dokumenty) powinny zostać dołączone do wniosku o wpis do ewidencji producentów.

W związku z powyższym, jeżeli małżeństwo prowadzi razem jedno gospodarstwo stanowią oni grupę osób fizycznych i na potrzeby przyznania płatności dla młodych rolników ARiMR bada zasadność przyznania tej płatności w odniesieniu do grupy osób/małżonków.

We wniosku o przyznanie płatności rolnik wnioskujący o płatność dla młodych rolników wypełnia część dotyczącą tej płatności wskazując czy gospodarstwo rolne prowadzi samodzielnie lub czy pozostaje w związku małżeńskim i razem z małżonkiem prowadzi gospodarstwo rolne.”

Więcej o odrębnych numerach dla małżonków:

Małżonkowie oświadczą, że prowadzą odrębne gospodarstwa 

Odrębny numer identyfikacyjny dla małżonków

A co można powiedzieć o pułapkach czyhających w związku z PROW i zwrotem akcyzy?

ARiMR tak to wyjaśniła: „Z kolei pomoc na "Restrukturyzację małych gospodarstw" przyznaje się rolnikowi albo małżonkowi rolnika, który jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha lub nieruchomości służącej do prowadzenia działu specjalnego produkcji rolnej.

Warunkiem przyznania pomocy jest prowadzenie przez wnioskodawcę działalność rolniczej w celach zarobkowych osobiście i na własny rachunek w gospodarstwie, którego wielkość ekonomiczna nie przekracza 10 tys. euro. Jednym z przejawów prowadzenia działalności rolniczej jest korzystanie z płatności bezpośrednich. 

Ponadto wnioskodawca musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik lub małżonek rolnika nieprzerwanie przez, co najmniej ostatnie 24 miesiące przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy i nie może w tym okresie prowadzić innej działalności gospodarczej.

W przypadku małżonków premię może otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne gospodarstwo czy też odrębne gospodarstwa.

Przy ustalaniu wyjściowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa w odniesieniu do produkcji zwierzęcej bierze się pod uwagę stan średni zwierząt w roku, w którym przypada dzień rozpoczęcia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy, a w odniesieniu do produkcji roślinnej, uprawy w plonie głównym w roku, w którym przypada dzień rozpoczęcia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy, przy czym za plon główny uznaje się uprawę, której okres wegetacji jest najdłuższy.

Dokumenty finansowe np. faktury powinny być wystawiane na osobę prowadzącą na swój rachunek działalność rolniczą. W przypadku gdy gospodarstwo stanowi małżeńską wspólność majątkową faktury mogą być wystawiane na oboje lub jednego ze współmałżonków.”

Tyle agencja.

Przypomnijmy jednak jeszcze, że – zgodnie z definicją podawaną przez ARiMR - młody rolnik w rozumieniu uprawnień do dopłat to także  osoba prawna lub grupa osób (w tym małżonków), pod warunkiem, że przynajmniej jedna osoba fizyczna, spełniająca kryteria młodego rolnika (wiek, rozpoczęcie działalności), sprawuje faktyczną i trwałą kontrolę nad osobą prawną w zakresie decyzji dotyczących zarządzania, korzyści i ryzyka finansowego w każdym roku składania przez osobę prawną wniosku o płatność dla młodych rolników.

Jak to wygląda dla małżeństwa? Pytamy dalej.

Nasz czytelnik machnął już ręką na stratę dodatku do płatności, przewidzianego dla młodych rolników. Rozdzielności majątkowej nie będzie przecież ustanawiał ani zmieniał właściciela ziemi. A może wydzierżawić żonie? Tylko jak to zrobić, żeby nie stracić samemu możliwości ubezpieczenia się w KRUS i potem nie stracić szansy na "Restrukturyzację"?... Chyba jednak lepiej darować te 214 zł do ha... Ale trochę szkoda...

Ot, takie to noworoczne dylematy już nie młodego rolnika...

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

 • s 2018-01-05 10:20:26
  Zabrakło odesłania do rozporządzenia w sprawie szczególowych zasad i warunków...., tam pisze wyraźnie, w przypadku grupowego rolnika czyli małżeństwa liczy się data najwcześniejsza. Nie mąćcie ludziom w głowie i poburzajcie ich bo póxniej przychodzą i myślą, że to urzędnik chce dla nich źle a nie że tak jest w ustawach.
 • Cezary 2018-01-04 07:46:26
  @stara panna. nie mądruj się tak, bo nikt ci simlocka nie zdejmie....
 • Goja 2018-01-03 23:49:52
  czytam powyższe wypowiedzi i się uśmiałam, wylewni ci nasi rolnicy och...ARMIR robi ludzi w bambus z krajowego budżetu już dawno dla nas nic nie skapnęło a Unijne obcinają pod siebie.Zaliczki wypłacają -du..., kontrole robią tak długo aż upitolą , decyzje to 4 strony paragrafów i tekstów ..nie można mieć więcej niż 10ha ale nie mniej niż, płatność przysługuje do 7 ha lecz w wyniku kontr....bla bla bla... zostaje potrącone..zł, zostaje przyznane...zł.. A PO 3MS NA KONTO OD PIERWSZEGO WPŁYWU ARMIR PRZELEWA JAKIEŚ 280 ZŁ, ZA CO???????/ Rolnik nie pyta, biegnie do roboty a gdzie Polskie prawo wysłania Decyzji????? robią z nas idiotów ale dzięki WAM Panowie chociaż się uśmiałam. ;-)
 • TrueMistrz 2018-01-03 19:26:54
  Dopłaty tu, doplaty tam, zamiast uczciwie pracować to koniczynki szukają sposobu na znalezienie luki w prawie otwierającą furtkę do kasy z armir. Okradacie ludzi uczciwych koniczynki, taki sposób na zycie wyssaliście z mlekiem waszych ojców i ich partnerów, tfu!
 • Kawaler 2018-01-03 18:44:27
  Teraz to ciężko znaleźć jakąś pannę na gospodarstwo... Wszystkie do miast uciekają...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.212.92.235
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!