PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Młody rolnik może poczekać na ziemię?

Młody rolnik może poczekać na ziemię? Po 1 maja młodzi ruszą po ziemię? Fot. MP

Zdaniem ANR – tak. Młody rolnik nie może przystąpić do przetargu ograniczonego – powinien poczekać na zmianę zasad sprzedaży ziemi do 1 maja. Tymczasem zapowiedziano przetargi na dzierżawę 100 tys. ha.- Jestem młodym 27 letnim  rolnikiem z województwa warmińsko- mazurskiego – mówi nam czytelnik. - Gospodaruje na 50 ha w powiecie Ostróda. Skorzystałem w 2014 roku z programu “Młody rolnik”. Zajmuję się hodowlą i opasem bydła mięsnego. Od momentu otrzymania decyzji o przyznaniu premii czekam na możliwość skorzystania z nowego rozdania „Modernizacji” oraz powiększenia gospodarstwa. 28 stycznia 2016 roku został podany do publicznej wiadomości wykaz działek do przetargu, które są położone w tej samej wiosce, w której prowadzę gospodarstwo i mieszkam. Są one położone od mojego gospodarstwa o ok. 500 m. Niestety na te działki ma być przeprowadzony przetarg ograniczony, co wiąże się z tym, że nie będę  mógł do niego przystąpić, ponieważ nie prowadzę gospodarstwa  5 lat. Jestem jedynym zainteresowanym rolnikiem w naszej wiosce tą ziemią.

I nasz czytelnik sformułował taką listę pytań do agencji:

- Dlaczego  młody rolnik prowadzący gospodarstwo, mający wyższe wykształcenie, nie może wziąć udziału w przetargu na dzierżawę, a  osoba, która nie prowadzi gospodarstwa z tym samym wykształceniem wg przepisów może do przetargu przystąpić? W jaki sposób mam się rozwijać, kiedy w kluczowych dla mojego gospodarstwa momentach rozwoju jestem pomijany przez przepisy? Co mam zrobić, żeby dalej się móc rozwijać w tych wcale niełatwych czasach dla rolnictwa? Przecież grunty są podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek działalności rolniczej. Chcę mieć tylko równe szanse dla swojego gospodarstwa i rodziny, takie jak inni. Nic więcej. Czy jest jakaś możliwość, abym mógł uczciwie przystąpić do przetargu i tak jak inni rolnicy z sąsiednich wiosek zadbać na równi o swoje dalsze życie? Dlaczego muszę być traktowany wg mnie jako ten gorszy, bo młodszy?

Z odpowiedzi udzielonej przez ANR wynika, że problem młodych rolników to następstwo porozumień zawieranych z rolnikami protestującymi w Zachodniopomorskiem, którzy domagali się właśnie upowszechnienia przetargów ofertowych ograniczonych – zresztą wczoraj pisaliśmy o zasadach ustalonych tam obecnie.

„Problem dzierżawy przez ”Młodych Rolników” gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnych (Rolnej - powinno być; dop. MP) Skarbu Państwa wynika z obowiązującej ustawy. Na gruncie obecnych przepisów rolnik (obojętnie „Młody” czy nie), który nie prowadzi gospodarstwa 5 lat - nie spełnia warunków uczestniczenia w przetargach ograniczonych na dzierżawę. A jak wiadomo, o co najmniej taki rodzaj przetargów (lub pisemne ofertowe) wnioskowały organizacje społeczne  i zawodowe rolników w celu ochrony gruntów rolnych przed spekulantami, słupami, itd.” – pisze ANR. I dodaje, że w najbliższym czasie można spodziewać się wielu przetargów na dzierżawę, co ma pomóc w zagospodarowaniu gruntów – przed wiosną, ale i przed zaplanowaną na 1 maja zmianą przepisów:

„W związku ze wstrzymaniem sprzedaży państwowych gruntów oraz  w oczekiwaniu na nowe przepisy uwzględniające również „Młodych Rolników”, które uregulują obrót ziemi rolnej w Polsce, 18 stycznia r. Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych wydał zarządzenie w sprawie rozdysponowania wolnych gruntów ZWRSP o charakterze rolnym w formie przetargów na dzierżawę.

Nowe zasady mają zagwarantować m.in.:

- zagospodarowanie gruntów z ZWRSP w formie 10-letniej dzierżawy przez rolników powiększających gospodarstwa rodzinne;

- wyłonienie kandydatów na dzierżawców wolnych gruntów, ze względu na planowane ostateczne zmiany w przepisach regulujących procedury przetargowe, do 1 maja 2016 r.;

- wydzierżawienie maksymalnej powierzchni nieruchomości rolnych  w najbliższych miesiącach, ze względu na zbliżającą się wiosnę i możliwość rozpoczęcia prac polowych na tych nieruchomościach (i tym samym możliwość wystąpienia rolników o dopłaty bezpośrednie do „nowo” wydzierżawionych gruntów).

Aktualnie ANR posiada w swoich zasobach ponad 100 tys. ha możliwych do wydzierżawienia. Najwięcej gruntów znajduje się na terenie działania oddziałów w: Szczecinie (prawie 36 tys. ha), Olsztynie (17,7 tys. ha), Gorzowie (17,5 tys. ha).”

To dotyczy wszystkich. A jaka jest propozycja dla młodych? ANR radzi… poczekać do 1 maja, na zmianę przepisów.

„Natomiast jeśli chodzi o ten konkretny przypadek, opisany przez Panią i samego zainteresowanego, to ów <Młody Rolnik> powinien zgłosić się do Oddziału Terenowego ANR w Olsztynie z wnioskiem  (popartym pozytywną opinią  np. miejscowej izby rolniczej lub innej organizacji społecznej czy zawodowej rolników) o wstrzymanie obecnej procedury przetargowej i wznowienie jej już na nowych zasadach, ale po 1 maja 2016 r. W myśl przygotowywanych zmian przepisów „Młody Rolnik” będzie miał możliwość przystąpienia do przetargu na dzierżawę państwowych gruntów, pomimo iż nie będzie mógł wylegitymować się 5-letnim stażem w prowadzeniu gospodarstwa rolnego” – takie wyjście z sytuacji znalazła agencja.

A ja mam wątpliwości: dlaczego ANR przyspiesza rozdysponowanie gruntów bez uporządkowania przepisów? I czy na pewno zwolnienie z konieczności gospodarowania przez 5 lat przed przystąpieniem do przetargu poprawi pozycję młodych – skoro wymóg ten będzie dotyczył także młodych rolników zza granicy, będących w dużo lepszej sytuacji finansowej i – co za tym idzie – przetargowej?

Czy ta furteczka szeroko otwarta dla młodych nie okaże się dla rolników zza granicy wjazdem na autostradę? I jeszcze sprawa młodych, którzy skorzystali z premii PROW i muszą w związku z biznesplanem powiększyć gospodarstwa. Jak mają to zrobić?

Znów więcej pytań, niż odpowiedzi…

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • rolnik 2016-02-10 14:08:44
  dlaczego usunięto mój komentarz dotyczący zmian, które wejdą od 1 maja? Czy portalowi farmer przeszkadza fakt, że rolnicy dowiedzą się co faktycznie jest w mającej wejść w życie ustawie? Większość rolników myśli, że będzie lepiej, bo obcokrajowcy nie wykupia ziemi, a o tym, że zostaną pozbawieni możliwości władania swoja własnościa zgodnie z własną wolą nikt ich nie informuje... O utracie wartości juz nie wspominając.
 • rolnik 2016-02-10 08:53:31
  już wyższe wykształcenie ma rolnik to już niewiadomo co w rolnictwie jeszcze się liczy praktyka popracować przez te 5 lat a nie zara całymi garściami by chcieli brać ziemie
 • fire 2016-02-09 21:58:12
  Jak PISiory wdrożą uznaniowe rozdawnictwo ziemi to tak skłócą całe wsie, że nie będzie czego w żniwa zbierać. Będą płonęły łany zbóż jedne po drugich.
 • RIIIa 2016-02-09 21:24:18
  Trza było protestować
 • MR z zachodniopomorskiego 2016-02-09 20:38:55
  miałem taki sam problem... skończyłem studia rolnicze, dostałem premie na MR i na ziemie startować nie mogłem. a kto pobrał?? ci co protestowali... zobaczymy co to będzie po tym 1 maju. będzie jeszcze gorzej...
 • wydymany student 2016-02-09 17:20:48
  Zameldowany byłem u matki w mieście, a pomagałem ojcowi (rozwiedzeni) w wakacje na gospodarstwie 10 km od miasta inna gmina. Nie przemeldowywałem się, bo i tak studiowałem rolnictwo w innym mieście.Teraz skończyłem studia, objąłem gospodarstwo po ojcu, przemeldowałem się i nie mogę stanąć do przetargów, bo miasto nie wchodzi w obręb gminy, więc nie jest gminą sąsiednią dla tej, w której mieszkam, choć gmina na terenie której leży miasto jest gminą sąsiednią.
  W tym kraju przekręt na przekręcie i tylko ich słupom i im żadna krzywda się nie dzieje.
 • swiadomy rolnik 2016-02-09 15:08:29
  a dopiero dostaną Ustawę o ustroju rolnym 1 maja 2016...tego chcieli
 • prawicowy rolnik kapitalista katolik - wielki piewca świętej własności prywatnej. 2016-02-09 15:05:18
  Chcieliście więcej "państwa" i "regulacji" w obrocie gruntami na wolnym rynku ? To teraz macie !
 • 123 2016-02-09 14:19:09
  Rollas pewnie z Łobza.
 • VDAN 2016-02-09 13:30:38
  Pisałem o tym już na wieeeeeelu forach - jest to jawna dyskryminacja MR !!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!