- Jestem młodym 27 letnim  rolnikiem z województwa warmińsko- mazurskiego – mówi nam czytelnik. - Gospodaruje na 50 ha w powiecie Ostróda. Skorzystałem w 2014 roku z programu “Młody rolnik”. Zajmuję się hodowlą i opasem bydła mięsnego. Od momentu otrzymania decyzji o przyznaniu premii czekam na możliwość skorzystania z nowego rozdania „Modernizacji” oraz powiększenia gospodarstwa. 28 stycznia 2016 roku został podany do publicznej wiadomości wykaz działek do przetargu, które są położone w tej samej wiosce, w której prowadzę gospodarstwo i mieszkam. Są one położone od mojego gospodarstwa o ok. 500 m. Niestety na te działki ma być przeprowadzony przetarg ograniczony, co wiąże się z tym, że nie będę  mógł do niego przystąpić, ponieważ nie prowadzę gospodarstwa  5 lat. Jestem jedynym zainteresowanym rolnikiem w naszej wiosce tą ziemią.

I nasz czytelnik sformułował taką listę pytań do agencji:

- Dlaczego  młody rolnik prowadzący gospodarstwo, mający wyższe wykształcenie, nie może wziąć udziału w przetargu na dzierżawę, a  osoba, która nie prowadzi gospodarstwa z tym samym wykształceniem wg przepisów może do przetargu przystąpić? W jaki sposób mam się rozwijać, kiedy w kluczowych dla mojego gospodarstwa momentach rozwoju jestem pomijany przez przepisy? Co mam zrobić, żeby dalej się móc rozwijać w tych wcale niełatwych czasach dla rolnictwa? Przecież grunty są podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek działalności rolniczej. Chcę mieć tylko równe szanse dla swojego gospodarstwa i rodziny, takie jak inni. Nic więcej. Czy jest jakaś możliwość, abym mógł uczciwie przystąpić do przetargu i tak jak inni rolnicy z sąsiednich wiosek zadbać na równi o swoje dalsze życie? Dlaczego muszę być traktowany wg mnie jako ten gorszy, bo młodszy?

Z odpowiedzi udzielonej przez ANR wynika, że problem młodych rolników to następstwo porozumień zawieranych z rolnikami protestującymi w Zachodniopomorskiem, którzy domagali się właśnie upowszechnienia przetargów ofertowych ograniczonych – zresztą wczoraj pisaliśmy o zasadach ustalonych tam obecnie.