PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

MRiRW: O sprzedaży ziemi rolnej – co zakłada projekt ustawy?

MRiRW: O sprzedaży ziemi rolnej – co zakłada projekt ustawy? Podstawowy cel, który rząd chce osiągnąć uchwalając ustawę w sprawie ziemi, to zatrzymanie spekulacyjnego obrotu gruntami rolnymi fot. Pxabay

Przyjęty przez Radę Ministrów 23 lutego 2016 r. projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw zmierza do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym nabywaniem przez osoby, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze. Obowiązujące obecnie w tej materii przepisy prawne w niewystarczający sposób przeciwdziałają spekulacyjnemu nabywaniu nieruchomości rolnych -  wyjaśnia MRiRW.Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia w komunikacie co zakłada projekt ustawy:

"Dla realizacji tego celu niezbędne jest wstrzymanie sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy. Powyższe rozwiązanie spełnia postulaty zgłaszane przez rolników, którzy chcą mieć równe szanse w dostępie do państwowej ziemi rolnej w Polsce, a w skutek ustawicznego wzrostu cen nieruchomości rolnych nie mają obecnie wystarczających środków na ich zakup. Z tego względu podstawowym sposobem zagospodarowania nieruchomości Zasobu powinny być korzystne dla rolników trwałe dzierżawy. Zgodnie z projektem wstrzymanie sprzedaży nieruchomości Zasobu nie będzie dotyczyć: 

1) nieruchomości i ich części przeznaczonych na inne cele niż rolne, w szczególności na inwestycje transportowe, budownictwo mieszkaniowe, obiekty sportowo– rekreacyjne lub
2) nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych, lub
3) domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży wraz z niezbędnymi gruntami oraz ogródków przydomowych,
4) nieruchomości rolnych o powierzchni do 1 ha.

Ponadto Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, będzie mógł wyrazić zgodę na sprzedaż innych nieruchomości niż wymienione wyżej, jeśli będą za tym przemawiać względy społeczno-gospodarcze (np. wtedy gdy izba rolnicza albo inne organizacje rolnicze wystąpią o przeprowadzenie przetargu ograniczonego na sprzedaż na rzecz rolników indywidualnych).

Przeciwdziałaniu spekulacyjnemu nabywaniu nieruchomości rolnych i zagwarantowaniu ich wykorzystaniu na cele rolnicze służyć mają zawarte w projekcie ustawy propozycje zmian
w ustawie z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2012 r. poz. 803) oraz ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2015 r. poz. 1014).

Najważniejsze zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego

Nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być co do zasady tylko rolnicy indywidualni (tj. rolnicy posiadający kwalifikacje rolnicze, prowadzący osobiście co najmniej przez 5 lat gospodarstwo rolne o powierzchni nie przekraczającej 300 ha użytków rolnych i zamieszkujący w tym gospodarstwie, a także podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie w przypadku jeżeli powierzchnia gospodarstwa przekracza 20 ha użytków rolnych). Te wymogi ustawowe nie będą dotyczyć osób bliskich zbywcy (tj. zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, dzieci rodzeństwa, małżonka, osób przysposabiających i przysposobionych), jednostek samorządu terytorialnego oraz Skarbu Państwa. Rolnik indywidualny będzie mógł nadal przenieść własność nieruchomości rolnej w drodze umowy darowizny, dożywocia czy też sprzedaży. Nieruchomości rolne będą mogły być nabywane także w drodze dziedziczenia, zapisu windykacyjnego oraz orzeczenia sądu lub organu egzekucyjnego wydanego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

Za zgodą Prezesa Agencji, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej, od której odwołanie przysługiwać będzie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nieruchomości rolne będą mogły nabyć także inne podmioty dające gwarancję należytego prowadzenia działalności rolniczej, oraz jeśli w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych. Zgodę na nabycie będzie mogła uzyskać również osoba fizyczna zamierzająca utworzyć gospodarstwo rodzinne, jeśli posiada kwalifikacje rolnicze, daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej i co ważne zobowiąże się do zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, która wejdzie w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego.

W przypadku niewyrażenia zgody na nabycie nieruchomości, Agencja na wniosek zbywcy będzie obowiązana do nabycia tej nieruchomości za zapłatą ceny rynkowej.

Aby wyeliminować możliwości spekulacyjnego zakupu ziemi rolnej przez osoby, których zasadnicza aktywność życiowa i zawodowa ma miejsce poza rolnictwem, a zakup ziemi traktują oni jako formę lokaty kapitału, niezbędne jest wprowadzenie zakazu zbycia lub oddania nieruchomości rolnej w posiadanie innemu podmiotowi bez zgody sądu przez okres 10 lat od dnia jej nabycia. Powyższe regulacje nie będą dotyczyć Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

W celu zapewnienia powiększania i tworzenia gospodarstw rodzinnych, a także przeciwdziałania spekulacyjnemu wykupowi nieruchomości rolnych zamierza się utrzymać dotychczas obowiązujące prawo pierwokupu Agencji oraz prawo nabycia gruntów rolnych, w przypadku przeniesienia własności w innej formie niż sprzedaż. Prawo pierwokupu będzie przysługiwało także dzierżawcy będącemu rolnikiem indywidualnym. Uprawnienia do prawa pierwokupu i nabycia w określonych ustawie przypadkach nie będą przysługiwać, a w szczególności jeżeli nabywcą będzie osoba bliska zbywcy.

Nowym rozwiązaniem jest przyznanie Agencji prawa pierwokupu akcji lub udziałów
w spółkach prawa handlowego będących właścicielami nieruchomości rolnych. Ponadto
w przypadku zmiany wspólnika lub przystąpienia nowego wspólnika do handlowej spółki osobowej, która jest właścicielem nieruchomości rolnej, Agencja działająca na rzecz Skarbu Państwa, będzie mogła złożyć oświadczenie o nabyciu tej nieruchomości za zapłatą równowartości pieniężnej. Proponowane przepisy mają na celu zapobieżenie faktycznemu przejmowaniu nieruchomości rolnych przez osoby, które nie są rolnikami a stały się wspólnikami w spółkach osobowych, bądź stały się akcjonariuszami lub udziałowcami w spółkach prawa handlowego będących właścicielami nieruchomości rolnych i faktycznie władają tymi nieruchomościami poprzez „kontrolowanie” tych spółek." 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (38)

 • chichot historii 2016-04-17 10:07:48
  Konstytucja RP: art.21.1 Rzeczpospolita Polska chroni własność; art.64.3 własność może być ograniczona tylko [...] w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.
  Tą "istotą" jest swoboda dysponowania - Szanowny Panie Prezydencie !
 • max 2016-03-29 21:45:18
  Jaroslaw. zawiodlem sie na Tobie
 • rolnik_trzezwy 2016-03-16 20:41:02
  haha, ale sie rolnicy denerwuja, przeciez i tak doicie UE i pozostalych obywateli RP az milo, ludzie w miastach sa niewolnikami, oddaja 70% wynagrodzenia zebyscie mogli na ich koszt otrzymywac emerytury i miec leczenie, studia dla swoich dzieci itd. wielu z was to zwykli osszusci, mechanik samochodowy w miescie musi placic zus a mechanik na wsi krus, wszystko na wsi tansze, bo jetescie kasta uprzywilejowana, a niewolnicy na was tyraja, a co, skupowaliscie ziemie za grosze jako slupy dla swoich niemieckich i holenderskich mocodawcow? PiS wprowadzil bardzo dobra i uczciwa ustawe. Mieszkancy miast powinni miec prawo aby zostac rolnikami, kupic tanio ziemie i nie placic ZUS... Sami dostaliscie ziemie, a w polowie polski takze nieruchomosci, a teraz kazdy byle chlop niepismienny urodzony w czworakach to milioner! Mieszkancy wsi to pijaki, nieroby i pasozyty.
 • zorro 2016-03-16 19:31:10
  @Gostek gamonu, co ty za głupoty piszesz. Po co wprowadzasz ludzi błąd. Nie ta ustawa.
  W nowej ustawi o ustroju rolnym nie ma mowy o sąsiedzie czy 1 ha.

  Zejdź na ziemię i nie pisz głupot.
 • gostek 2016-03-16 15:57:34
  ~Iwi bedziesz mógł sprzedać ale sąsiadowi z którym ta działka sąsiaduje, przy czym sąsiad musi być rolnikiem. A jak on nie będzie chciał kupić to agencja może wykupić ale za cene liczoną według nich. Jak sąsiad nie kupi, agencja nie będzie chciała to inny rolnik może kupić. Ziemia rolna tylko w obrocie rolników oczywiście pow. 1 ha.
 • Iwi 2016-03-16 15:21:47
  A co w takim przypadku jak mam ziemię rolną bardzo słabej klasy.Nie jestem rolnikiem.Kupiona została parę lat temu też nie od rolnika.Bedzie można ją sprzedac czy nie?
 • grenda 2016-03-16 14:31:51
  To nawet nie tak, że ceny gruntów spadną. Będzie można drugo kupić, ale sprzedać tylko tanio.

  ANR będzie skupować co lepsze kawałki po cenie przez siebie ustalonej czyli tanio. Ale sprzedawać będzie pewnie w przetargach, więc drogo. Rolnicy będą zmuszeni po prostu korzystać z bardzo drogiego pośrednika zarówno przy sprzedaży jak i przy zakupie ziemi.
 • mechanik 2016-03-16 13:04:27
  A co z prowadzeniem działalności pozarolniczej i jednocześnie uprawianiem ziemi? (warsztat samochodowy + 4 ha, KRUS) - ktoś coś wie na ten temat?
 • Wiesław 2016-03-16 11:53:27
  Ale nas załatwili! Żeby sprzedać czy kupić trzeba będzie dawać w łapę urzędnikowi-łaskawcy.
  I do tego ceny gruntów spadną! Za komuny takich szykan nie było!
 • mazur 2016-03-14 14:26:03
  nacjonalizacja ziemi ,to już było przerabiane , kiedy będziecie rozkułaczać rolników Panowie
  dobra zmiana
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.103.13
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!