11 kwietnia nie ruszyły płatności za zazielenienie i obecnie Departament Płatności Bezpośrednich Centrali ARiMR nie jest w stanie powiedzieć, kiedy ruszą. Ma to być pod koniec kwietnia. Wykonawca nie oddał systemu informatycznego na czas. Przesunął termin oddania z 11 na 25 kwietnia i na dziś już wiadomo, że nie odda go 25 kwietnia - dowiadujemy się.

Uruchomienia można spodziewać się najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia, więc około 10 maja pierwsze pieniądze mogą dotrzeć do rolników.

Plan działania jest taki: najpierw musi ruszyć weryfikacja obszarów EFA, potem czynności księgowo-finansowe, wreszcie weryfikacja przelewów wychodzących z Centrali może zająć około tygodnia.

Jak się dowiadujemy, wielu rolników otrzymało takie samo wyjaśnienie.

- Płatności są wprowadzone do systemu, brakuje weryfikacji obszarów proekologicznych, jest ona systemowa, więc o ile system będzie działał, to i płatności pójdą szybko – dowiadujemy się. - Ale musi działać system, a on nie działa w tym zakresie. Wszystko zależy od wykonawcy.

Zatem nie w połowie kwietnia, jak zapowiadano, a w połowie maja rolnicy odbiorą pierwsze płatności za zazielenienie.

„Dotychczas zatem Agencja wypłaciła łącznie ok. 10,5 mld złotych” – taka informacja o stanie wypłat płatności bezpośrednich widnieje na stronie internetowej Agencji i stan ten znów od dłuższego już czasu nie zmienia się.

 Zgodnie z harmonogramem, taki stan wypłaty dopłat miał być na koniec marca.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!