PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nie będzie rządowego projektu ustawy o doradztwie rolniczym

Nie będzie rządowego projektu ustawy o doradztwie rolniczym Projekt poselski realizuje zamiary rządu w sprawie doradztwa; fot. MP

W Sejmie jest już projekt poselski, nie ma potrzeby przygotowania ministerialnego uregulowania, gdyż projekt poselski MRiRW opiniuje pozytywnie - dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Rolnictwa.Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiadał powrót doradztwa rolniczego pod nadzór ministerstwa rolnictwa. Stosownego projektu jednak nie przygotowano, a tymczasem do Sejmu trafił projekt autorstwa posłów PiS.

Więcej: Doradztwo będzie państwowe, nie samorządowe

Czy MRiRW pracuje nad projektem dotyczącym przejęcia doradztwa przez ministerstwo? Jaka jest opinia MRiRW dotycząca projektu złożonego 31 maja w Sejmie przez grupę posłów PiS? – zapytaliśmy w MRiRW.

„W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego (druk nr 572), który wprowadza zmiany w ustawie z dnia 22 października 2004 r. o jednostkach doradztwa rolniczego (Dz. U. z 2016 r. poz. 356), dotyczące podległości wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, przenosząc nadzór nad nimi od zarządu województw do ministra właściwego do spraw wsi” – potwierdziło ministerstwo. „W związku z powyższym nie ma uzasadnienia równoległe prowadzenie prac nad nowelizacją przedmiotowej ustawy w zakresie przeniesienia podległości w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pozytywnie opiniuje poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego, ponieważ zaproponowane zmiany pozwolą na:

- poprawę konkurencyjności, rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich przez usprawnienie realizacji zadań związanych z zapewnieniem doradztwa rolniczego rolnikom,

- monitoring i kontrolowanie w celu podniesienia efektywności wydatkowania dotacji celowej z budżetu państwa, przekazywanej przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi,

- ujednolicenie sposobów działania tych jednostek w zakresie przygotowywania programów działalności i sprawozdawczości, o co wnioskowała Najwyższa Izba Kontroli  w wyniku przeprowadzonej kontroli wybranych ODR-ów” – wyjaśnia ministerstwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • dfhg 2016-06-16 12:15:27
  Ostatni moment, bo już wszystko było przygotowane go kradzieży majątków odr-ów i likwidacji państwowego doradztwa. Zostało by tylko doradztwo żony pana Sawickiego.
 • MX 2016-06-16 09:54:12
  Mimo powyższych zastrzeżeń mam nadzieję (może płonną ?), że może pensja netto dla ludzi w terenie, którzy coś tam potrafią z 1400-1500 zł drgnie trochę w górę ?
 • Wieśniak 2016-06-14 15:54:05
  Niekompetentni urzędnicy państwowi - będą doradzać rolnikom, za pieniądze podatników. Nowe posadki dla PIS-iorów
 • Kułak 2016-06-14 15:28:52
  Czarno widzę PSL-owskich krewnych i przyjaciół królika !!!Teraz zapłacą za totalną i histeryczną KODowską opozycję wobec PIS-uw wykonaniu Kosiniaka ,Kowalskiego i Sawickiego !!! ZIELONA TRAWKA CZEKA !!!
 • jarek k. 2016-06-14 14:44:36
  Pisiorki będą miały kolejną instytucję do obsadzenia stołków swoimi "specjalistami"
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!