Kursy walut zmieniają się na okrągło, a wpływ na wahania każdej indywidualnej waluty ma tysiące czynników. Dzienne obroty na rynku walutowym przekraczają liczbę trzech bilionów dolarów. Nawet doświadczonym analitykom trudno jest prognozować wahania kursowe. A do wyznaczanych przez nich trendów, ze względu na ilość zmiennych danych do analizy, należy podchodzić z dystansem. Dla większości jednak, ważniejsza pozostaje kwestia sprawdzenia tego, czy w danym momencie wymieniają walutę po możliwie korzystnym kursie. W jaki sposób może to zrobić każdy z nas?

Od kursu rynkowego do kursu kupna i sprzedaży

Na światowym rynku walutowym jego uczestnicy określają stawki po których są gotowi kupić, bądź sprzedać daną walutę. Punktem środkowym pomiędzy popytem, a podażą danej waluty jest kurs rynkowy, który zmienia się na okrągło z uwagi na obroty handlowe, wymianę usług, ruch turystyczny, oraz politykę kursową rządu. Kurs rynkowy, to kurs, który stanowi punkt odniesienia dla każdego podmiotu chcącego wymienić walutę. Jeśli kantor lub bank zaoferuje klientowi kurs sprzedaży lub kupna waluty nieznacznie wyższy od kursu rynkowego, oznacza to, że klient otrzymał dobrą ofertę. Kursy kupna i sprzedaży kształtują się według kursu rynkowego danej pary walutowej, dlatego sprawdzenie kursu rynkowego jest najważniejszą informacją, jak powinien znaleźć każdy, kto zamierza wymieniać walutę.

Gdzie można sprawdzić kurs rynkowy waluty?

Kurs rynkowy danej waluty nie jest tajemnicą skrywaną przez instytucje zajmujące się wymianą waluty. Kursy każdej kombinacji pary walutowej można sprawdzić w niezależnych źródłach online takich jak na przykład investing.com, w których są one aktualizowane z sekundy na sekundę. Porównując kurs rynkowy z kursem oferowanym przez kantor lub bank dowiadujemy się, ile wynosi marża na danej walucie oraz do jakiego poziomu moglibyśmy jeszcze negocjować kurs waluty. Pamiętajmy też, że nie ma czegoś takiego jak 0% spreadu. Większość opłat za daną walutę jest ukrytych w kursie, jeśli nie wiesz ile wynosi w danym momencie kurs rynkowy, nie możesz wiedzieć ile wynosi marża na walucie.