Jak informuje FAMMU/FAPA, 24 sierpnia br. niemiecki minister rolnictwa Christian Schmidt poinformował krajowe rządy o zamiarze użycia nowego prawodawstwa wobec GMO (z marca br.) i całkowitego zakazu upraw GMO.

Nowe prawo umożliwia zakaz nawet jeśli jakaś odmiana GMO jest dopuszczona do uprawy w UE. W liście do krajowych rządów minister Schmidt oznajmił, że posunięcie jest tylko kontynuacją niemieckiej polityki bowiem wcześniej Niemcy zakazały już uprawy i stosowania odmiany kukurydzy GMO MON810 od kwietnia 2009 roku. W liście minister pyta poszczególne rządy o stanowisko z prośbą o odpowiedź do 11 września br. ponieważ Komisja Europejska wg nowych zasad powinna do 2 października br. otrzymać informacje o zakazie GMO z poszczególnych krajów członkowskich.

Jest prawdopodobne, że kolejne 15 państw wybierze zakaz krajowy w tym m. in.: Austria, Bułgaria, Grecja, Francja, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Węgry i Polska. Mniej prawdopodobne są krajowe zakazy w Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Słowacji i Rumunii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!