PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

NIK: Cel programu bioasekuracji ASF nie został osiągnięty

NIK: Cel programu bioasekuracji ASF nie został osiągnięty fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 05-12-2017 12:34

Tagi:

NIK chce bioasekuracji wszystkich stad świń w Polsce, maksymalnego ograniczenia obecności wirusa w środowisku poprzez radykalne zmniejszenie populacji dzików. Szacuje także, że koszty bioasekuracji we wszystkich stadach świń w Polsce byłyby niższe niż likwidacja skutków pomoru. „W stadach małych, których właściciele, z różnych względów nie chcą lub nie mogą wprowadzić zasad bioasekuracji należałoby administracyjnie zlikwidować utrzymywane świnie”.Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła informację o wstępnych wynikach kontroli pt. „Realizacja programu bioasekuracji jako element zwalczania afrykańskiego pomoru świń”.

Kontrola została podjęta z inicjatywy własnej NIK. Objęto nią 23 gminy w pięciu powiatach województwa podlaskiego (augustowskim, białostockim, hajnowskim, sejneńskim i sokólskim) w okresie od 28 kwietnia 2015 r. do 30 czerwca 2017 r. Celem kontroli było ustalenie, czy cel programu bioasekuracji ASF został osiągnięty i czy prawidłowo dokonano wydatków ze środków publicznych na jego realizację.

„Wyniki kontroli pokazały, że główny cel programu nie został osiągnięty. Nie doprowadzono bowiem do sytuacji, by na obszarze kontrolowanym świnie były utrzymywane w gospodarstwach o najwyższym stopniu bioasekuracji” – podaje NIK.

A czy mogły być osiągnięte takie cele? NIK przyznaje, że „już w dacie wprowadzenia program nie mógł być skutecznie realizowany. Nie uwzględniono bowiem skutków wynikających z rozdrobnionej struktury stad świń oraz liczby gospodarstw. W ponad 90 proc. stad utrzymywano od 1 do 50 sztuk świń. Zastosowanie w tych gospodarstwach koniecznych zabezpieczeń przeciwepizootycznych było ekonomicznie nieuzasadnione i w praktyce nie realizowane”.

W tym stanie rzeczy bioasekurację zastępowało wybijanie stad. Jak podaje NIK, zlikwidowano „zaledwie 379 (26 proc.) stad świń, podczas gdy około 90 proc. gospodarstw, jak wynikało z kontroli Inspekcji Weterynaryjnej przeprowadzonej przed wprowadzeniem programu, nie było właściwie zabezpieczonych przeciwepizootycznie”.

NIK wskazuje też na brak kontroli realizacji programu przez Głównego Lekarza Weterynarii i ministra rolnictwa. W czterech z pięciu skontrolowanych biur ARiMR „nierzetelnie prowadzono ewidencję podmiotów utrzymujących świnie, a we wszystkich skontrolowanych powiatowych inspektoratach weterynarii nieprawidłowe były rejestry podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną związaną z utrzymywaniem świń w gospodarstwach”. NIK podkreśliła niedobory kadrowe w inspekcji weterynaryjnej.

Nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie naliczania i wypłaty środków za likwidowane stada świń. Średni koszt likwidacji jednej świni wyniósł 592,6 zł.

NIK sformułowała 19 wniosków pokontrolnych. „Do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiliśmy o rozważenie wprowadzenia zmian w programie bioasekuracji umożliwiających likwidację stad świń każdorazowo w przypadku niespełnienia wymaganych zabezpieczeń przeciwepizootycznych, a do Głównego Lekarza Weterynarii o wzmocnienie nadzoru nad działaniami Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie sposobu realizacji programu bioasekuracji” – podano.

W związku ze spodziewanym utrzymywaniem się wirusa w środowisku przez dziesięciolecia sformułowano wniosek: „Niezbędna jest zatem pełna bioasekuracja wszystkich stad świń w Polsce i maksymalne ograniczenie obecności wirusa w środowisku poprzez radykalne zmniejszenie populacji dzików”. Podano również: „Szacuje się także, że koszty bioasekuracji we wszystkich stadach świń w Polsce byłyby niższe niż likwidacja skutków pomoru. W stadach małych, których właściciele, z różnych względów nie chcą lub nie mogą wprowadzić zasad bioasekuracji należałoby administracyjnie zlikwidować utrzymywane świnie”.

Jako wyniki dyskusji panelowej zorganizowanej w NIK podano 5 zaleceń do niezbędnej realizacji:

1.       Scentralizowanie zarządzania w zwalczaniu tej choroby.

2.       Zdecydowana i szybka reedukacja dzików w całym kraju „do poziomu, przy którym następuje wygaszenie obecności wirusa w środowisku”

3.       Bezwzględne egzekwowanie zasad bioasekuracji w stadach świń na obszarze całego kraju.

4.       Kadrowe i finansowe wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej

5.       Wystąpienie do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zmniejszenie restrykcji przepisów sanitarnych w strefach zapowietrzonych i zagrożonych, w związku z możliwością szybkiej i skutecznej diagnostyki zwierząt.

 6 grudnia odbędzie się kolejne posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poświęcone ASF. Zaplanowano dyskusję na temat wstępnych ustaleń kontroli Najwyższej Izby Kontroli pt. „Realizacja programu bioasekuracji jako element zwalczania afrykańskiego pomoru świń”.

Całość materiału w załączniku.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • Olek 2017-12-06 07:57:05
  Coś podobnego - "reedukacja dzików"!!! - może same się od nas wyniosą jak je wyedukujemy
 • Sympatyk PZŁ😎😎😎😎 2017-12-06 00:38:22
  Jaka bioasekuracja w wielkiej chlewni w centrum EUROPY dziki ryja w miastach, ryją w polach, ryja co sier da i gdzie się da. A morze NIK zajął by się jeszcze BEZPRAWIEM ŁOWIECKIM czyli WZORCOWYM MODELEM ŁOWIECTWA, jego art 27 jest nie konstytucyjny od 2014r. Jaka bioasekuracja przy tak ogromnej populacji dzików, niech ktoś się wreszcie puknie w czoło najlepiej szyszką 👲👲👲💪💪
 • Basia 2017-12-05 19:46:34
  Ogonkami u świń będą się zajmować bo to prościejsze .
 • asdf 2017-12-05 17:43:24
  Nasze świnie są zdrowe to dziki należące do państwa są chore i to państwo powinno rozwiązać ten problem.
 • ad64 2017-12-05 17:12:40
  Gdzie jest właściciel dzików zarażonych wirusem i dlaczego nie odpowiada za swoje postępowanie.
 • W 2017-12-05 15:03:06
  Takie jedno pytanie się nasuwa. Kto doradza temu głównemu lekarzowi i ministrowi? Doradcy się chyba nie zmienili od kiedy mamy asf? Może jakieś wnioski by tak wyciągnąć ktoś zechciał? Skoro zmiany głównych lekarzy i ministrów nic nie dały to może trzeba zmienić doradców?
 • Leszek 2017-12-05 13:29:27
  Wystarczy strzelać do dzikow. Wmawianie że wprowadzanie bioasekuracji która i tak nie musi być wcale skuteczna oraz w niektórych gospodarstwach jest droga do spelnienia (posiadanie systemu ściekowego) jest jak przerzucanie odpowiedzialności za to że ASF jest w Polsce. Ciekawe jak odnióslby się do tego sąd bo ASF jako wirus jest zwalczany z urzędu a nie zdrowe swinie o czym zaczyna się zapominać. Jeżeli państwo wie że wirus ASF jest w Polsce to ich obowiązkiem jest likwidacja wirusa więc czego oni jeszcze nie wiedzą?
 • Grzesiekk 2017-12-05 13:13:44
  Ciągłe gadają gadają a lata mijaja
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!