PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nowy pomysł na odszkodowania za szkody łowieckie

Nowy pomysł na odszkodowania za szkody łowieckie Czy uznanie posłów zyska nowy projekt dotyczący szkód łowieckich? fot. pixabay

Rolnicy i myśliwi powinni współpracować. Wychodząc z tego założenia grupa posłów z Kukiz’15 przygotowała projekt zmiany ustawy prawo łowieckie.„Rozwiązania zaprezentowane w powyższym projekcie zmiany ustawy prawo łowieckie z jednej strony dążą do zabezpieczenia wypłaty odszkodowań rolnikom z tytułu szkód łowieckich poczynionych w ich uprawach i płodach rolnych. Z drugiej strony zmierzają do ekonomicznej i prawnej motywacji kół łowieckich do prowadzenia efektywnej i prawidłowej gospodarki łowieckiej” – podano w uzasadnieniu nowego projektu ustawy, mającego rozwiązać problemy związane z szacowaniem szkód.

Projekt wprowadza zmianę podmiotów, które będą mogły dzierżawić obwody łowieckie oraz trybu udzielania dzierżawy: „Obecnie dzierżawcami mogą być koła łowieckie, a wyjątkowo, gdy żadne z kół nie jest zainteresowane dzierżawą – Polski Związek Łowiecki. W projekcie ustawy proponuje się, aby dzierżawić obwody łowieckie mogły oprócz kół łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego również stowarzyszenia myśliwych niezrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim. Stowarzyszenie będzie mogło dzierżawić obwód łowiecki, jeżeli co najmniej połowa jego członków zamieszkuje teren powiatu, w którego okręgu znajduje się większość obwodu łowieckiego, który ma zostać wydzierżawiony, jeżeli członkowie stowarzyszenia złożyli z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody oraz gdy jego członkowie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków i od odpowiedzialności cywilnej w zakresie czynności związanych z gospodarką łowiecką i polowaniami. Wprowadzenie elementu konkurencyjności podczas wydzierżawiania obszarów łowieckich przyczyni się do poprawy efektywności działań dzierżawców i zarządców, wpłynie na ich aktywność i stopień zaangażowania w działalność łowiecką” – czytamy w uzasadnieniu.

Na dzierżawienie obwodów łowieckich miałby być wprowadzony tryb przetargowy. Czynsz dzierżawny miałby trafiać do sołectw i być traktowany jako rekompensata za szkody i utrudnienia.

Inaczej niż obecnie uregulowano utworzenie Funduszu Odszkodowawczego – przypomnijmy, jego funkcjonowanie planowane wcześniej od stycznia 2017 roku zostało odłożone na rok.

Więcej: Dlaczego nie ruszy Fundusz Odszkodowawczy i szacowanie szkód przez wojewodów?

„Projekt zakłada powstanie Państwowego Funduszu Odszkodowawczego, którego dysponentem będzie wojewoda właściwy ze względu na miejsce wystąpienia szkód. Zadaniem Funduszu będzie gromadzenie środków pieniężnych, które będą następnie przeznaczane na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, jelenie, daniele i sarny. Środki zgromadzone w Funduszu będą pochodziły z rocznych składek wnoszonych przez: dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich, Polski Związek Łowiecki oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, darowizn i zapisów oraz innych dochodów uzyskanych na rzecz Funduszu. Składki wnoszone przez poszczególne podmioty zostały zróżnicowane ze względu na odpowiedzialność jaką ponoszą w związku z realizacją planów łowieckich” – zakłada się w projekcie, przy czym główny ciężar wpłat składek do Funduszu Odszkodowawczego ponosić mieliby dzierżawcy i  zarządcy obwodów łowieckich jako podmioty odpowiedzialne za sporządzanie i realizację rocznych planów łowieckich, ich składka dla zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim miałaby wynosić równowartość 70% kwoty wypłaconych przez te podmioty odszkodowań za szkody łowieckie w ciągu 2 poprzednich lat, a dla niezrzeszonych w PZŁ – 80 proc.

W przypadku nieuzasadnionego niezrealizowania przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego rocznego planu łowieckiego w zakresie pozyskania zwierząt, wysokość składki płaconej przez nich na rzecz Funduszu ulegałaby zwiększeniu o wysokość procentu brakującego do realizacji planu pozyskania zwierząt, wykazanego w rocznym planie łowieckim.

Projekt wprowadza też nowe zasady szacowania szkód łowieckich: „Czynności związanych z oględzinami poniesionych strat dokonuje dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego wspólnie z właścicielem lub posiadaczem gruntów rolnych”. Oględziny te powinny nastąpić w ciągu 3 dni od zgłoszenia i kończyć się protokołem, a w przypadku braku zgody z proponowanym odszkodowaniem w ciągu 5 dni można byłoby wystąpić o szacowanie z udziałem rzeczoznawców.

Wysokość odszkodowania ustalona byłaby przez wojewodę w drodze decyzji, za podstawę przyjmując protokół z oszacowania szkód, a także jeżeli została sporządzona - opinię rzeczoznawcy. Można byłoby wnieść odwołanie od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Projekt 21 października został złożony w Sejmie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (20)

 • kombinator polski 2016-11-03 13:54:29
  rolniku polski a może na tym własnie polega twoja bolączka ze stronisz od polityki i działalności samorządowej i w związku z tym jako szara mysz społeczna masz g...no do powiedzenia, nikt się z tobą za mocno nie liczy i anonimowo wyładowujesz się na forach
 • synek 2016-11-03 12:18:34
  Zgadza się,robiłem w szparagach w niewoli,tam nie do pomyślenia aby dzik po szparagach latał.
 • sołtys 2016-11-03 11:13:27
  kiedyś pracowałem w Niemczech u rolnika, wszystkie lasy były ogrodzone wysoką siatką
 • rolnik polski 2016-11-03 09:41:59
  @Kulfon
  Czego nie zrozumiałeś, czy Ja lub inni rolnicy wypasamy swoje zwierzęta w ogródkach myśliwych, czy robimy sobie wycieczki samochodowe po waszych ogródkach. NIE NIE NIE Wam nie wystarczy tabliczka teren prywatny wstęp wzbroniony, lub widok obsianego pola byście zrozumieli że to czyjaś własność i nie macie czego tam szukać. Nauczyliście się że wszystko wam wolno i nie potraficie uszanować cudzej własności. Kraj gdzie właściciel ma niewielkie prawa do swojej własności, w zasadzie to ma tylko płacić podatki, tu złodziej ma większe prawo bo jak by co to się tłumaczy, że przyszedł napić się wody, energetyk ze swoją prywatną firmą włazi kiedy chce, podobnie gazownik, telekomunikacja, wodociągi i na dodatek przykleili się do tego towarzystwa myśliwi. Od polityki jestem daleki, nawet tej na szczeblu samorządowym w przeciwieństwie do myśliwych, którzy są w każdej formacji politycznej, byle ich przywileje zostały zachowane, paść się na cudzej własności czyimś kosztem.
 • Kulfon 2016-11-03 08:44:49
  @rolniku polski, nie wiem już czy ty piszesz poważnie czy celowo wypisujesz takie przewrotne bzdurne komentarze.
  ale masz racje, pisz tak dalej; jak przystało na rolnika polityka nieważne co piszesz, ważne ze cie czytają.
 • rolnik polski 2016-11-03 08:32:12
  @ Kulfon i inni myśliwi
  Dalej nie rozumiecie istoty problemu albo udajecie greka. Za korzystanie z cudzej własności należy płacić lub mieć zgodę właściciela. Co do obecności rolników w kole to pic na wodę, Koło które dzierżawi obwód w moim rejonie liczy 150 osób i nie ma w swoich szeregach żadnego rolnika. Jestem jak najbardziej za rozwiązaniem rolnik-myśliwy na podobnych zasadach jak pisze Jo. Bez całej otoczki związanej z wstępowaniem w szeregi myśliwych i ich organizacji. W cywilizowanych krajach praktycznie całej Europy kupuje się sztucer na dowód osobisty. U nas lobby myśliwskie skutecznie blokuje takie rozwiązanie, bo by mieli konkurencję i na polowania musieli by udać się do lasu o to co innego jak strzelanie na polu.
 • rolnik polski 2016-11-03 08:21:40
  @nie rolnik
  co kogo obchodzi ile mamy, co to ma do rzeczy, nikomu niczego nie zazdroszczę, wszystko co mam zawdzięczam własnej pracy, Gospodarstwo zakupiłem w całości 20 lat temu nikt mi niczego nie podarował. Dlaczego to My rolnicy mamy ponosić koszty i grodzić własne pola. Jak rolnik hoduje zwierzynę to pilnuje jej lub wypasa na ogrodzonym terenie. Jak wejdzie komuś w szkodę to płaci odszkodowanie i jeszcze może być ukarany, bo jest na to artykuł w kodeksie wykroczeń.A wasza zwierzyna pasie się kosztem rolników na ich polach. Nie pisz, że zwierzyna jest skarbu państwa bo dzierżawiąc obwód bierzecie go głównie dla zwierzyny a nie po to by mieć gdzie pójść na spacerek. Spróbuj dostać odszkodowanie jak Ci dzik wejdzie pod samochód, bez szans ale jak krowa ci wejdzie to od razu polecisz do rolnika po odszkodowanie. Czyli jak u Ovella równi i równiejsi. Koniec z zawłaszczaniem cudzej własności, chcesz korzystać - płać
 • Kulfon 2016-11-03 07:18:55
  zgadzam się z jackiem, dodam ze rolnicy myśliwi to "świadomi" rolnicy. Nie wrzucam wszystkich do jednego worka ale wśród tych niepolujących wielu jest takich pokroju "rolnika polskiego" którzy nie maja ochoty się nauczyć łowiectwa "bo nie" ale oczekują ochrony swoich upraw i odszkodowań "bo tak". Narzekają ze odszkodowania marne lub żadne ale poza gadaniem nie robią nic aby to zmienić.
  można by wiele na temat pisać ale i tak zawsze ktoś będzie miał jakąś kontrę- BO TAK.
 • Jacek 2016-11-02 23:43:27
  Dla ciekawości Was wszystkich-obecnie najliczniejszą grupą społeczną ze wszystkich (prokuratorzy doktorzy policjanici wojskowi biznesmani nauczyciele wyładowcy itp itd) należącą do Pzł są Rolnicy:):):)..jestem jednym z nich i w moim kole 70% myśliwych to rolnicy...
 • Jo 2016-11-02 23:18:09
  PZŁ i wszyscy myśliwi to zgraja ludzi na ciepłych posadach broniąca ze wszelką cenę dostępu innych ludzi mogących wykonywać polowania w imię niby ochrony zwierzyny a w rzeczywistości chodzi o możliwość napełniania za darmo swoich zamrażarek. Polować powinni tylko właściciele gruntów na swoich terenach posiadający odpowiednie szkolenie i pozwolenie + możliwość na działkach właścicieli nie mających takich uprawnień za ich zgodą. A tym samym czegoś takiego nie powinno być jak wypłata odszkodowań wtedy problem rozwiązany. A w lasach państwowych powinien być zakaz polowania bo tam jest ostoja zwierzyny a nie jak dziś z lasu zwierzynę wyganiają na rolników uprawy a tam nie polują. Niech ktoś spróbuje zostać myśliwym i przyjąć się do koła to zrozumie o czym mówię. Kto dziś jest w kołach :były ESBEK, Policjant, Prokurator , Doktor , Sędzia,Leśnik Adwokat itp banda.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.239.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!