PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

OC powinno być związane z użytkownikiem, a nie z posiadaniem pojazdu?

OC powinno być związane z użytkownikiem, a nie z posiadaniem pojazdu? fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 21-12-2017 10:27

Tagi:

Dlaczego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest ściśle powiązane z posiadaniem pojazdu, a nie z jego użytkownikiem? Czy to trzeba zmienić?Poseł Jarosław Sachajko wystąpił z interpelacją, w której pytał o planowane zmiany związane z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody.

„W chwili obecnej OC jest ściśle powiązane z posiadaniem pojazdu, a nie z jego użytkowaniem. Sama już ta kwestia budzi kontrowersje w społeczeństwie. Dalszą kwestią jest sytuacja właściciela więcej niż jednego pojazdu i konieczności ponoszenia składek za każdy pojazd oddzielnie” – zauważył poseł i pytał, jakie zmiany są planowane:

„1. Czy Ministerstwo planuje zmianę przepisów w zakresie podejścia do OC jako ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej przypisanego osobie, a nie przedmiotowi?

2. Czy Ministerstwo planuje zmianę przepisów w zakresie problemu osobnego płacenia OC za każdy pojazd, którego jest się właścicielem?

3. Ile wypadków z udziałem oraz spowodowanych przez rowerzystów miało miejsce w poszczególnych latach w okresie ostatnich 5 lat?

4. Czy Ministerstwo planuje wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rowerzystów?”

Jak wyjaśnił Leszek Skiba - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, umowa OC jest „powiązana” z posiadaniem pojazdu mechanicznego, gdyż ma to na celu zapewnienie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej związanej z użytkowaniem danego pojazdu mechanicznego (nie tylko przez jego właściciela, posiadacza, ale także przez innych kierujących tym pojazdem).

„Należy wskazać, iż model ubezpieczeniowy oparty o „powiązanie” umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego z konkretnym kierowcą pojazdu może rodzić ryzyko zaistnienia sytuacji, w których do ruchu zostaną wprowadzone pojazdy, których kierowcy nie będą posiadali ochrony ubezpieczeniowej. Dodatkowo należy mieć na uwadze, iż wprowadzenie nowych regulacji systemowych, które opierałyby się na takim modelu ubezpieczenia skutkowałoby znaczącym wzrostem kosztów ubezpieczenia OC komunikacyjnego” – przewiduje wiceminister.

Ponadto, odnosząc się do konieczności opłacania ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za każdy pojazd, którego jest się właścicielem, wskazał, „iż w związku z konstrukcją umowy ubezpieczenia, w każdym przypadku istnieje możliwość negocjacji z zakładem ubezpieczeń wysokości składki ubezpieczeniowej, np. w związku z mniejszym ryzykiem z uwagi na stałe lub przejściowe wyłączenie określonych pojazdów z ruchu”.

Wiceminister nie uznał potrzeby wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia dla rowerzystów, gdyż „ryzyko wyrządzenia znacznej szkody przez rowerzystów jest znikome, a co najmniej o wiele mniejsze niż przez posiadaczy pojazdów mechanicznych”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (20)

 • dar 2017-12-24 13:21:53
  Oc najtańsze, czyli takie jak wyszuka kalkulator cuk.
 • rolnik222 2017-12-22 09:39:08
  A Oc płacone przy budynkach od powierzchni gospodarstwa, tesz powinno załatwić sprawę szkód z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego.
 • jacek 2017-12-22 09:26:15
  @rolo a wiesz, że OC działa nie tylko na drodze publicznej. Jak najedziesz kogoś na polu albo od Twojego ciągnika zjara się zboże sąsiada to szkody pokryte są z Twojego OC. Ale jak nie masz badań technicznych na pojazd to OC jest zwykłym nic nie wartym papierkiem i ubezpieczyciel odmówi pokrycia szkody... OC bez przeglądu zabezpiecza jedynie przed karą z Funduszu Gwarancyjnego...
 • jacek 2017-12-22 09:13:38
  Tak i będzie jak na zachodzie.1500 EUR OC na każdego kierowcę i można śmigać... hehhehe Hura optymiści, jak zobaczycie ile Wam wyjdzie takie jedno OC na kierowcę to się Wam go odechce. A będzie trzeba ich zapłacić tyle ilu masz kierowców w domu, a jak przyjdą żniwa to jeszcze pracownikowi zafundować no albo samemu sobie od kombajnu przyczepki ciągać...
 • rolo 2017-12-22 09:12:54
  Produkty rolne wywożę tirami, bo to wygodniej i taniej. a przyczep używam tylko raz w roku do zwożenia plonów z pól. Na drogę publiczną wyjeżdzam na odcinku 1km i w roku zbiera mi się jakieś 50km po drodze publicznej, ale płacić muszę pełne OC jak ci, którzy jeżdżą non stop.
  To nieuczciwe i nielogiczne. Tak samo ciągniki przejeżdżają po drogach publicznych tyle co przyczepy.
 • rolnik222 2017-12-22 08:41:58
  Samochodem po drogach publicznych przejżdzam 15000km Oc 600zł przyczepą jakieś 200 oc 100.Tak na marginesie przez rok podrożało o 20 %.Tak się zastanawiam czy tylko w PZU?
 • Mjasto 2017-12-22 08:02:21
  Nie chce robic na tych ze wsi ale ze kariere skonczylem na szkole podstawowej to jedyne co mi pozostalo pisac komenentrze na portalu rolniczym w przerwach od pracy w na doplaty krus i wiele innych przywilejow tej szlachetnej grupy spolecznej ktora wszystkich zagonila do roboty na siebie.
 • Obserwator 2017-12-22 07:55:45
  wiejski plebs to ma problem, żeby ciągniki i przyczepy miały przegląd techniczny. Oc jakoś zapłacą albo ciągnik w ogóle wyrejestrowany. Ale przegląd po co? Jak się psy przyczepią, to dowód zaginął. Albo 100 zeta do kieszeni wcisną. Wieśniak to zawsze cwaniaczek. Gdy jemu dzieje się krzywda to świat zły i niesprawiedliwy. Gdy on okrada innych to jest dobrze.
 • Cwaniaczek 2017-12-22 07:39:43
  Dopuki robisz mi na krus i doplaty to moze tak zostac
 • zupa 2017-12-21 22:55:27
  Jak zwykle największy problem ma wiejska biedota.
  80 zł za OC ciągnika i 40 zł za OC przyczepy to dla was problem?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!