Od nowego roku płatnicy podatku VAT 7, VAT 7K, VAT UE i VAT-27 będą mieli obowiązek wysyłania deklaracji rozliczeniowych za pomocą komunikacji elektronicznej.

Artykuł 99 ust. 11b ustawy o podatku od towarów i usług uzyskał od 1 grudnia 2016 r. brzmienie: „Deklaracje, o których mowa w ust. 1-3, 3c-6, 8-9 i 11a, składa się wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej”.

Wszystkich przedsiębiorców objął więc obowiązek elektronicznej wysyłki deklaracji VAT, a niektórych dotyczy już od 1 stycznia 2017 r.

Rolnicy rozliczający się na zasadach ogólnych znaleźli się w grupie podatników, których obowiązują przepisy przejściowe, wobec czego obowiązek ten będzie ich dotyczył dopiero od 1 stycznia 2018 r.

Jak przypomina Wielkopolska Izba Rolnicza, elektroniczna wysyłka deklaracji VAT-7 możliwa jest bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego, należy jednak wprowadzić dane autoryzujące wysyłkę. Są to:

• identyfikator podatkowy NIP;

• imię (pierwsze);

• nazwisko;

• data urodzenia;

• kwota przychodu wskazana w deklaracji podatkowej PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-39, PIT-40/40A, PIT-37, PIT-38 za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są przesyłane deklaracje VAT, albo wartość „0” (zero), w przypadku gdy w roku tym nie została złożona żadna deklaracja.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!