PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Od stycznia sprzedaż ziemi na dotychczasowych zasadach

Od stycznia sprzedaż ziemi na dotychczasowych zasadach Czy Sejm zdąży uchwalić ustawę wstrzymującą zmiany w sprzedaży ziemi? Fot. MP

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego raczej nie wejdzie w życie od początku 2016 roku. Na razie w Sejmie jest projekt wstrzymujący jej realizację do 1 maja 2016 r.Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego  - przypomnijmy, przyjęta w ekspresowym tempie przez poprzedni Sejm 5 sierpnia 2015 r. - może nie wejść w życie.

Posłowie PiS złożyli już w Sejmie projekt ustawy odsuwający jej wejście w życie z 1 stycznia 2016 r. na 1 maja 2016 r. Wiadomo, że są zapowiedzi gruntownej zmiany zasad nie tylko sprzedaży ziemi, ale także ustroju rolnego, można więc spodziewać się dokonania znaczącego przewartościowania w przyjętym obecnie uregulowaniu.

A co już podają posłowie w uzasadnieniu projektu dla poparcia swojej tezy, iż ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego w obecnie przyjętym kształcie nie powinna wejść w życie?

Otóż wskazują na konieczność dokładnego przygotowania się do realizacji nowych zasad sprzedaży ziemi, dotyczących zarówno instytucji, jak i rolników.

Nowe regulacje dotyczą obrotu nieruchomościami rolnymi, m.in. ograniczają podział gospodarstw, wprowadzają tzw. sąsiedzkie prawo pierwokupu i rozszerzają prawo pierwokupu przez ANR – ma obowiązywać już od 1 ha (dotąd – od 5 ha). Nakładają wiele nowych obowiązków na ANR. Dyrektorzy oddziałów terenowych ANR mieliby wydawać decyzje o dopuszczalności podziału gospodarstw rolnych, a także tworzyć komisje do spraw kształtowania ustroju rolnego. ANR decydowałaby też o możliwości zbycia i ustanowienia hipoteki na nieruchomości nabytej z Zasobu w przetargu ograniczonym, w trybie pierwszeństwa i z rozłożeniem należności na raty.

„Ponadto niektóre z przepisów tej ustawy wymagają doprecyzowania i uzupełnienia w celu racjonalnego i skutecznego realizowania przez Agencję nałożonych na nią zadań” – podano w uzasadnieniu.

Konieczność wejścia w życie nowych uregulowań od 1 maja 2016 roku to wynik skończenia w tym dniu okresu przejściowego, wynikającego z Traktatu Akcesyjnego, a dotyczącego zasad nabywania nieruchomości rolnych i leśnych przez cudzoziemców.

W porządku dziennym zaplanowanego na 9 grudnia posiedzeniu Sejmu nie ma jeszcze tego projektu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • wład 2015-12-08 07:32:59
  Chyba przejęzyczenie pislamisto: nie memorandum a moratorium.
 • rolnik6666 2015-12-07 17:58:27
  a co za róznica u mnie i tak państwowego nie było i nie ma
 • pislamista 2015-12-07 17:52:13
  Troche mnie ciekawi czym ta luke w postaci wplywow ze sprzedazy bedzie nasz rzad chcial wypelnic? W sumie jest mi to obojetne czy bede czy nie beda sprzedawac, ale troche powatpiewam w te 5-letnie memorandum na sprzedaz ziemi, aby polscy rolnicy zrownali sie z dochodami z rolnikami w Zachodu. Pobozne zycznia niestety.
 • kitamicha 2015-12-07 16:23:58
  A wszyscy mówili ze nie bedą mieli PiSiaki pieniedzy na obiecanki i dlatego muszą na poczatku roku wyprzedawać nadal ziemię polską tak jak to robili PO-wcy. Teatrzyk ten sam tylko aktorzy sie zmienili.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.233.99
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!