PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pieniądze z pomocy unijnej nie podlegają egzekucji

Pieniądze z pomocy unijnej nie podlegają egzekucji Komornik będzie musiał oddać zajęte pieniądze pochodzące z pomocy unijnej; fot. Fotolia

Czy komornik może zająć pieniądze otrzymane w ramach tymczasowej nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych? Może. Zajął, choć nie powinien. Ale musi je oddać rolnikowi, bo pieniądze te nie podlegają egzekucji – wynika z informacji ARR.



Zwrócił się do nas rolnik, któremu komornik zajął pieniądze przekazane w ramach tymczasowej nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych.
Czy komornikowi wolno dokonać egzekucji z tych pieniędzy? Jakie przepisy mają tu zastosowanie? – zapytaliśmy w Agencji Rynku Rolnego.
ARR wyjaśnia:
„Tymczasowa nadzwyczajna pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych wypłacana na podstawie rozporządzenia RM w sprawie realizacji przez ARR zadań związanych z ustanowieniem tymczasowej nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych (Dz. U. z 2016r. poz. 141) stanowi pomoc określoną w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2015/1853 z dnia 15 października 2015 r. ustanawiającym tymczasową nadzwyczajną pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych (Dz. Urz. UE L 271 z 16.10.2015, str. 25) i jest pomocą pochodzącą z budżetu UE.

Zasadniczo zajęcie przez komornika rachunku bankowego nie może obejmować środków, o których mowa w art. 831 § 1 pkt 2a Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.). Zgodnie z tym obowiązującym od 8 kwietnia 2014r. przepisem, egzekucji nie podlegają środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o finansach publicznych, tzn. środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej i niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz inne środki pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegające zwrotowi, chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z realizacją projektu, na który środki te były przeznaczone.

Przepis art. 831 § 2 k.p.c. stanowi, że w przypadkach, o których mowa w art. 831 § 1 pkt 1–2a i 7 k.p.c., nie podlegają egzekucji również sumy i świadczenia już wypłacone lub wydane, a w przypadku, o którym mowa w pkt 2a, nie podlegają egzekucji również środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne powstałe w ramach realizacji projektu, na który były przeznaczone środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o finansach publicznych, przez okres jego trwałości wskazany w umowie o dofinansowanie projektu. Tym bardziej należy uznać za wyłączone spod egzekucji te środki po ich wypłacie na rachunek bankowy dłużnika, a przed ich spożytkowaniem przez dłużnika w ramach realizacji projektu.

Decydujące dla wyznaczenia granic wyłączenia spod egzekucji wynikającego z tych przepisów jest pochodzenie środków, do których kierowana jest egzekucja, a nie to, jaki tytuł prawny do tych środków ma dłużnik, wobec którego prowadzona jest egzekucja. Nie ma znaczenia, czy dłużnik dopiero ma wierzytelność o ich wypłatę, czy też środki te zostały już dłużnikowi wypłacone i znajdują się na jego rachunku bankowym. Wyłączenie spod egzekucji według art. 831 § 1 pkt 2a i art. 831 § 2 k.p.c. nie jest skuteczne tylko i wyłącznie wtedy, gdy wobec dłużnika prowadzona jest egzekucja z tytułu wierzytelności powstałej w związku z realizacją projektu, na który przeznaczone były środki, o których mowa. (por. uchwała Sądu Najwyższego 3 sędziów z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. akt III CZP 104/14).

Reasumując, zajęcie rachunku bankowego nie może obejmować środków, o których mowa w art. 831 § 1 pkt 2a k.p.c., chyba że egzekwowana wierzytelność powstała w związku z realizacją projektu, na który te środki były przeznaczone. Skoro na rachunku bankowym dłużnika znajdowały się środki wyłączone spod egzekucji, to zajęcia tych rachunków w tym zakresie nie mogą być uznane za skuteczne. Właściwym środkiem ochrony prawnej w takiej sytuacji jest wniesienie do sądu rejonowego we właściwości którego działa określony komornik, skargi na czynności komornika i domaganie się ograniczenia egzekucji dotyczącej środków dłużnika pochodzących z funduszy unijnych. Sąd powinien uchylić czynności komornika w przedmiocie zajęcia rachunku bankowego w zakresie znajdujących się na nich środków z dofinansowania unijnego, które zostało udzielone dłużnikowi i w tym zakresie umorzyć egzekucję z tego rachunku.”

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

  • ED 2017-06-04 13:11:20
    SKOT POCHODZI ZYWNOSC GLOBIE
  • antyidiot 2016-06-28 22:46:06
    przecież ten zakaz egzekucji dotyczy wszystkich korzystających z pomocy, nie tylko rolników, więc o co jazgot
  • Biskup 2016-06-28 22:17:00
    @antypis lepiej idz juz zarob na osmiorniczki jak poprzednie zlodziejskie swinie wroca
  • antyPiS 2016-06-28 08:25:52
    bo rolnik to w Polsce swieta,nietykalna krowa
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.219.236
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!