Zanim przejdziemy do analizy poszczególnych narzędzi finansowych, chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad w kontaktach z instytucjami finansowymi. Niezależnie od tego, jaka jest forma finansowania czy kwota pożyczki, jak długo współpracujemy z daną instytucją finansową lub znamy się z konkretnym doradcą z banku, zawsze dajmy sobie czas na przeczytanie umowy ze zrozumieniem. Jeśli czegoś nie rozumiemy, lepiej nie podpisujmy. Nie wstydźmy się też dodatkowych pytań. W umowie mogą być zawarte tzw. haczyki, czyli zapisy, dzięki którym końcowy koszt kredytu znacznie odbiega od wartości z reklamy lub np. wcześniejsza spłata będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami. Należy brać pod uwagę wiele szczegółów wpływających na rzeczywisty koszt kredytu. W zależności od formy finansowania dodatkowych opłat może być bardzo dużo. Należą do nich m.in. opłaty za: rozpatrzenie wniosku, przygotowanie biznesplanu, prowizje przygotowawcze, liczne zaświadczenia oraz wyceny rzeczoznawców, ubezpieczenie, za koszt obsługi kredytu (dodatkowa stała opłata, zwłaszcza przy kredytach preferencyjnych). Przy niektórych kredytach wszystkie te wymienione dodatkowe koszty mogą znacząco podnieść wysokość wskaźnika RRSO, czyli rzeczywistej, rocznej stopy procentowej.

KREDYT GOTÓWKOWY

Kredyty gotówkowe są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy sfinansować chwilowy brak gotówki, pokryć zaległe zobowiązania lub jakąś nieplanowaną inwestycję, ale na krótki okres. Generalnie może być on udzielony na dowolny cel wynikający z prowadzenia gospodarstwa rolnego, np. na zakup maszyn rolniczych, pasz, nawozów, inwentarza, ale też na inne potrzeby niezwiązane z rolnictwem.

Kredyt gotówkowy może sięgać 200 tys. zł, a jego spłata może być rozłożona nawet na 10 lat. Niestety, kredyt gotówkowy jest zdecydowanie najdroższy spośród narzędzi opisywanych przez nas w tym artkule. Wynika to bezpośrednio z jego największej zalety, czyli dość prostej procedury uzyskania. Zazwyczaj udaje się to zrobić w ciągu kilku godzin lub maksymalnie 2-3 dni. Nie trzeba przy tym zbyt wielu zaświadczeń i skomplikowanych zabezpieczeń. Jednak z tego powodu bank ponosi największe ryzyko i zabezpiecza się większym oprocentowaniem. W przypadku kredytów gotówkowych RRSO może wynieść nawet kilkanaście procent, podczas gdy w przypadku kredytów preferencyjnych będzie to zaledwie kilka procent (czasami nawet tylko 3 proc.). Warto też zwrócić uwagę na ubezpieczenie, które proponowane jest klientom jako zabezpieczenie kredytu. Trzeba przyjrzeć się zasadom jego naliczania - najczęściej jest mało korzystne dla klienta i znacząco podnosi koszt kredytu.