PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Bogucki: Mamy poubeckie myślistwo

Bogucki: Mamy poubeckie myślistwo fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 05-07-2018 10:24

Tagi:

ASF nie można wykorzystywać politycznie, ci co to robią, odpowiedzą przed Bogiem - zapowiada wiceminister Jacek Bogucki.Pytanie od posła Jarosława Sachajki skierowane do ministra rolnictwa, a dotyczące ASF, wywołało dziś burzę w Sejmie.

Poseł zadał pytanie w sprawie „aktualnego stanu rozprzestrzeniania się choroby ASF u dzików oraz w stadach świń hodowlanych, z uwzględnieniem podjętych działań dotyczących zwalczania choroby z urzędu i rozwiązań pomocowych dla poszkodowanych rolników, a także w sprawie przedstawienia wariantów zwalczania choroby w razie rozprzestrzeniania się jej na terenie zachodniej Polski”.

Jak stwierdził, mamy za sobą trzy lata przespane, jeśli chodzi o prowadzenie odstrzału dzików:

– Nie zdołaliśmy jako państwo polskie – i ja również czuję się za to odpowiedzialny, bo może za mało krzyczałem – uporać się z odstrzałem dzików – mówił poseł i pytał o warianty postępowania, jeśli choroba pojawi się na zachodzie Polski.

Odpowiadając, wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki przyznał, że problem ASF jest jednym z najpoważniejszych w rolnictwie. To choroba niezależna od ludzi, na szczęście nie szkodząca ludziom. Jako draństwo i sabotaż określił niektóre doniesienia mediów na temat rzekomego zagrożenia, jakie wiąże się z przerabianiem mięsa z obszarów ASF na konserwy.

- To drańska opozycja, świńska opozycja – kilkakrotnie powtórzył wiceminister, przekrzykując oburzonych posłów opozycji  i podkreślał, że nie wolno choroby wykorzystywać politycznie – ci co to robią, „odpowiedzą przed Bogiem”.

- Choroby uczymy się, nie było jeszcze przypadku, aby choroba wystąpiła w środowisku i w gospodarstwach jednocześnie – mówił wiceminister.  W Polsce jest pooubeckie myślistwo – to elitarny sport dla ubowców – mówił wiceminister Bogucki. Przytoczył jako przykład trudności swojego ojca w uzyskaniu zgody na posiadanie broni po wojnie.

Jak przekonywał, z  tą chorobą będziemy walczyć długo i musimy zminimalizować jej skutki. Przebudowa myślistwa to proces na lata, teraz rolnicy nie są w stanie udźwignąć finansowo kosztów zostania myśliwym – to pierwszy problem do rozwiązania, ale to rozwiązywanie już trwa i nastąpi.

Wzmocnienie służb podległych państwu (także granicznych) i rekompensowanie rolnikom strat jest do zrobienia. Jest projekt rozporządzenia wprowadzającego dwie formy pomocy -  zakłada zwrot 75 proc. kosztów bioasekuracji na terenie całego kraju i zrekompensowanie rolnikom, którzy nie będą mogli udźwignąć kosztów i utrzymać produkcji świń, utraty dochodów na trzy lata - to 136 zł rocznie za każdą sztukę do 50 świń, niezależnie od wielkości gospodarstwa.

Więcej o projekcie:

Rekompensaty za nieutrzymywanie świń na obszarze całego kraju?

Poseł Sachajko zgodził się, że ASF to najważniejszy problem – ale nie zgodził się, że nie mamy na niego wpływu. Na depopulację dzika wpływ mamy – poseł przypomniał, że składał poprawkę, aby rolnicy swobodnie mogli przystępować do kół łowieckich – poprawka została jednak odrzucona. Jeśli legislacyjnie pozwalamy – to tak działa – stwierdził poseł i pytał,  co ma być hodowane w gospodarstwach po zaprzestaniu hodowli  świń – także w dużych budynkach, których nie można będzie przebudować.

Ponownie zabierając głos wiceminister Bogucki przyznał, że jeśli chodzi o depopulację dzików, to zadanie musi być realizowane, „mówiłem o trudnościach wynikających z ubeckiego systemu – są tam też uczciwi ludzie” - przyznał.

Dodał, że jeśli chodzi o pomoc dla rolników, to oczywiście 136 zł nie załatwia problemu, to tylko rekompensata za utracone dochody. Z PROW jest możliwość uzyskania pomocy na zmianę profilu produkcji  - wiceminister zgodził się, że to nie jest proste, wymaga nakładów, można jednak skorzystać z PROW.

-  Tam gdzie przeszła fala zachorowań, zachęcałbym do pozostania przy hodowli – mówił i przekonywał, że większość rolników na terenach objętych ASF nadal hoduje świnie, w  1 na 70 do 100 gospodarstw wystąpiła choroba – na obszarach objętych wirusem. 60 może nadal hodować, nie wpuściła wirusa. Jak dodał, nie wiemy, jakie są drogi wchodzenia choroby – nie wykluczamy działania celowego. W Estonii zarzut taki postawiono wobec pewnego państwa po tym, jak choroba wystąpiła na wyspie niedostępnej dla dzików.

- Nie bądźcie durniami – zakończył wiceminister apelem do wciąż krzyczącej coś z ław poselskich opozycji.

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że wiceminister „naruszył powagę Sejmu” i zapowiedziała, że przedstawi to w prezydium Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (21)

 • RRo 2018-07-16 13:24:30
  wiceminister Jacek Bogucki odwołany z rządu PiS dnia 9 lipca.
 • Stefan 2018-07-06 10:05:13
  Dziadow za jakich uwaza rolnikow elyta nie przyjma do klanu bo zobaczli by co o oni za przestepstwa robia a na zaniesienie wirusa na zachodnia granice nie pozwola za blisko swoich
 • PAULINA 2018-07-05 19:07:42
  Zalegalizować noktowizory i termowizory !!! wybijemy dziadostwo!
 • Jacek 2018-07-05 18:50:41
  Rolników nie stać na zostanie myśliwym...hahahahaha, następny minister z głową w chmurach.
  Wystarczy zalegalizować noktowizory. Odstrzał dzików przyśpieszy, bo nie wiem czy wiecie ale dzik nie stoi na polu w biały dzień i nie czeka na spotkanie z kulą.
 • Biała 2018-07-05 18:41:26
  Kto wie czy Bogucki nie należy do kuksklanu PZŁ.
 • Mbag 2018-07-05 17:48:43
  Po czynach Go poznacie! Ale czynów brak. Całe zło bieże się z bierotowego łowiectwa. Zwierzyna w stanie dzikim jest własnością Państwa., i to Państwo powinno zadbać o przyszłość nie tylko rolników, ale POLSKI. Wszystko wskazuje na to że nie będzie u nas trzody. Nie będzie więc i produkcji zboża. Stany zwierzyny dziko żyjącej są za wysokie kilkakrotnie. Planowanie stanów zwierzyny w dalszym ciągu opiera się o Uchwałę Naczelnej Rady łowieckiej NR1 z 2005roku. Jest to paranoja. Niestety aprobuje ją również obecny Minister O.Ś. W przypadku epidemii takiej jak ASF, w normalnym kraju już dawno byłby ,,stan wyjątkowy", i to wojsko ,, zatroszczyło by się o depopulację dzika. My polacy wolimy polityczne dyskusje. Niestety obudzimy się z ręką w nocniku.
  • Damian 2018-07-06 09:43:57
   Wojsko się zatroszczy tak samo, jak przy poszukiwaniu padłych dzików. Po godzinie pół kompanii pijanej, a pół stoi przed monopolowym, bo jeszcze jest w stanie pić.
 • Warmiak 2018-07-05 13:29:26
  Przecież wiadomo, że brakuje takiemu ministrowi siły charakteru umożliwiającej samodzielnie podejmowanie decyzji,stają się pośmiewiskiem z premedytacją czy też wykazuje się niespotykaną naiwnością. Im trudniejsze sprawy – ASF ,susza tym większa frustracja ,pokrzykiwania przy braku argumentów co do programu rozwiązywania rolniczych problemów. Relatywizowanie własnych błędów przez wskazywanie błędów poprzedników stało się mocno zakorzenionym elementem retoryki rządzących by odwracać uwagę od niewygodnych pytań, oraz unikać odpowiedzi na zadane pytania.
  • RRo 2018-07-05 16:15:52
   . . słusznie i celnie. . wiceminister dostaje pensję i musi się wytłumaczyć, dlaczego nic nie robi. . .a nic nie robi, bo mu "ubecja" sprzed 30 lat wciąż przeszkadza aktywnie, . . i jak mówi Klasyk: "Przez osiem ostatnich lat, Polcy i Polaki byli ignorowani przez rząd” ... i nic się nie zmieniło. . jeszcze trzeba przypomnieć, że winni są cykliści i rudobrodzi.
 • Gerty 2018-07-05 11:52:40
  Coś z główka się dzieje niedobrego, na zakończenie. Gość jest żałosny. Od 3 lat kłapie to samo. Kolejny ekspert i fachowiec.
  • Gerda 2018-07-05 19:13:56
   Po prostu Buk go opuścił definitywnie. Szkoda chłopa. Niech odpocznie bo się spoci.
  • Gerda 2018-07-09 22:39:05
   Albo nie sikał długo i go uwiera bo pieprzy te głupoty.
 • RRo 2018-07-05 11:03:44
  . . „poubeckie” myślistwo przejął rząd, od 1 kwietnia szefem PZŁ jest minister Kowalczyk, a z jego powołania łowczy krajowy i wszyscy łowczy okręgowi. .
  nowi, wybrani w kwietniu 2018. . dnia 7 lipca 2018 mija przysłowiowe „100 dni”, w których Kowalczyk mógł coś z PZŁ zrobić.. . i co? Rządowy PZŁ i co?
  a powracanie do Bieruta? Na 126.000 myśliwych wszyscy w UB? W całym Tesco tylko ocet? Sprzed 30 lat? . ależ macie pojęcie, szczególnie mi się podoba, że ok. 20% myśliwych to rolnicy. Czyli 25 tysięcy rolników – Ubeków ?
  gratuluję, Rolnicy. Tak trzymać. Ubecja na traktorze.
  • mac 2018-07-05 11:58:52
   Przestań się tu na tym portalu udzielać Ty nędzna ubecka kreaturo. To portal dla rolników, a nie dla polowaczy złodziei i pasożytów żywiących się trudem pracy rolników.
   • op 2018-07-05 15:19:32
    kolego qrwa MAC , powiedz no tępa dzido od kiedy to myśliwi żyją z chłopów , a nie zauważasz że pazerność chłopów nie zna granic , sarna przejdzie przez pole już chłopu przeszkadza , łoś przejdzie to zabić lub otruć , powiedz no kolego qrwa MAC od kiedy dzik rozprzesztrzenia ASF na trzodę jak nie ma z nią kontaktu , powiedz koleko qurwa MAC co ty jako pazerny leniwy chłop zrobiłeś aby zwalczać ASF
   • rokitnik 2018-07-06 14:22:18
    mac, no to piękną wystawiasz laurkę rolnikom. Trud pracy rolnika to był do 2000 r a potem mamy rozpasane dopłaty, zwolnienia, umorzenia. Trud pracy rolnika będzie wtedy gdy rolnik będzie objęty takim samym prawem jak przedsiębiorca.
  • mac 2018-07-05 16:55:00
   Ty i inne zdradzieckie mordy takie jak ob. wynocha z tego forum. Trzymajcie swoje zwierzęta na sznurku to nie będą robić szkody rolnikom.
   • maryjan 2018-07-05 18:38:12
    żyłka ci pęknie - rolnicy to o tej porze są na polu a ty pewnie teraz kombinujesz jak by tu kasę za szkody zdoić , nic nie robić a się nachapać
  • doradca 2018-07-06 10:32:05
   A to jakieś nowości, bo łowczego krajowego minister środowiska mianował spośród trzech zaproponowanych przez PZŁ kandydatów: Kubuś Puchatek, Myszka Miki i Piotr Jenoch. Wiadomo, że łowczym został Piotr Jenoch- tak w skrócie można przedstawić pomysł na wysterowanie właściwej osoby na właściwe stanowisko.
  • rokitnik 2018-07-06 14:19:01
   I do tego to pieprzenie o złym wyliczaniu szkód łowieckich. czyli wychodzi na to że rolnicy rolnikom źle wyceniali szkody. Bo w 99,9% przypadków wycen to rolnicy będący myśliwymi jeżdżą na wyceny, własnie z racji tego że wiedzą co i jak wyceniać.
 • rolnik 2018-07-05 10:36:49
  Rozpie.….. tą kastę
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.203.17
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!