PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Co składa się na cenę paliwa rolniczego

W skład ceny oleju napędowego wchodzą koszty produkcji, marże, podatek akcyzowy, opłata drogowa (czyli paliwowa) oraz podatek VAT - poinformował Wydział Prasowy Ministerstwa Finansów.Obecnie kwota zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wynosi 0,95 zł/l. Akcyza w 2011 roku stanowiła 18,75 proc. ceny oleju. Akcyza obowiązująca od 1 stycznia 2012 roku wynosi 1,196 zł/l.

Jak wyjaśniono, Ministerstwo Finansów nie wypowiada się na temat wysokości ceny paliwa rolniczego - zarówno jeśli chodzi o porównanie cen obowiązujących w innych krajach z tymi w Polsce, jak i odnośnie do ewentualnego zniesienia opłaty drogowej zawartej w cenie paliwa.

Jak podaje Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej, w 2011 roku podatek akcyzowy zawarty w cenie oleju napędowego wynosił 18,75 proc. Jak wynika z aktualnego wyliczenia, wzrósł do 20,6 proc.

Opłata paliwowa - według stanu na dzień 25 stycznia 2012 r. - stanowi 4,3 proc. ceny oleju napędowego, natomiast podatek akcyzowy 20,6 proc., a podatek VAT 18,7 proc. ceny. Łącznie akcyza, VAT i opłata paliwowa to 43, 6 proc.ceny.


Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!