Porównując ceny hurtowe z ostatniego tygodnia (przełom czerwca i lipca) widać, że utrzymują się one na poziomie z 2010 roku lub są znacznie niższe. Spadek dotyczy m.in. cen fasoli szparagowej, kalafiorów, kapusty. Jest już krajowa papryka co oznacza , że asortyment warzyw produkcji krajowej jest pełny -informuje giełda w Broniszach.

Odmiennie przedstawia się sytuacja w cenach owoców, są one wyższe niż rok temu. Zdaniem specjalistów ciągłe opady wpływają na skrócenie sezonu czereśniowego. Nadmiernie nawodnione owoce pękają.


Kończą się już truskawki z głównego zbioru, stąd cena w ofercie hurtowej jest w tym roku dwa razy wyższa niż w 2010, 10 zł za kg. Nie oznacza to jednak, że truskawek produkcji krajowej już nie będzie. Będą nadal, tylko tyle, że konsumpcyjne, w wyższych cenach. Nadmierne ilości deszczu niekorzystnie wpływają także na dojrzewanie malin, które zawierają dużo wody.

Z owoców krajowych są w ofercie handlowej także porzeczki białe, czerwone i czarne, agrest, wiśnie. Zwiększają się dostawy tegorocznych jabłek. W sprzedaży jest już wczesna odmiana Close w cenie od 2,60 zł – 4,00 zł za kilogram.

Obecna pogoda powinna sprzyjać wysypowi grzybów, ale po deszczu potrzebne jest ciepło. Wprawdzie kurki już pojawiają się w ofercie, ale kupcy czekają także na inne gatunki grzybów leśnych

Podobał się artykuł? Podziel się!