Według ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa oraz z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w tym roku zbiory truskawek prawdopodobnie będą niższe z powodu wymrożenia plantacji.

O słabszych zbiorach mówią też plantatorzy z woj. świętokrzyskiego. Według nich główną tego przyczyną mogą być - oprócz pogody - szkodniki i choroby truskawek. O wymarznięciach plantacji sygnalizują zaś rolnicy z woj. kujawsko-pomorskiego. Nieźle przezimowały truskawkowe krzewy na Warmii i Mazurach.

Jak zaznaczyła Skoczewska, na razie w handlu nie widać ani zmniejszania sprzedaży, ani wyższych cen tych owoców.

Sprzedawane teraz truskawki pochodzą głównie ze zbiorów z tuneli foliowych; owoce z pola pojawią się w sprzedaży natomiast za około dwa tygodnie.

Na warszawskich bazarach za truskawki trzeba zapłacić 6-8 zł za kilogram.

W 2011 r. zbiory truskawek wyniosły 166 tys. ton, podczas gdy w 2010 r. 177 tys. ton. W ubiegłym roku producenci za truskawki deserowe z pola otrzymywali średnio po 4 zł za kg. Tyle samo kosztowały odszypułkowane truskawki przeznaczone do mrożenia; nieco tańsze (3,3 zł/kg) były przerabiane na koncentrat. Według ekspertów, w tym roku truskawki mogą przeciętnie kosztować 5 zł za kilogram.

Podobał się artykuł? Podziel się!