Samorząd rolniczy – jakim są izby rolnicze – ma zagwarantowany wpływ w postaci 2 proc. podatku rolnego. Poza tym otrzymuje dotację budżetową na działalność w strukturach unijnych. Czy dotacja ta jest izbom potrzebna? – zapytaliśmy.

„KRIR uważa, że uczestnictwo w COPA organizacji rolniczych z punktu widzenia lobbingu interesu polskich rolników powinno być nadrzędne i należy kontynuować dofinansowanie z budżetu państwa funkcjonowania polskich organizacji rolniczych w COPA” - odpowiedziano. „W 2013 r. KRIR otrzymało dofinansowanie na poziomie wszystkich dużych polskich organizacji członków COPA tj. ok 700 tys. zł.”

Intrygujące, że KRIR nie ma wiedzy o tym, ile izby otrzymują na działalność z podatku rolnego: „Jeżeli chodzi o kwotę, którą otrzymały poszczególne izby na działalność, to KRIR nie posiada takiej informacji zbiorczej, ponieważ każda z izb wojewódzkich ma odrębną osobowość prawną i działa na danym obszarze” – wyjaśniono, dodając: „Budżet KRIR w 2013 r. wynosił ok. 1,5 mln zł. Jaki był wpływ do budżetu samorządów w 2013 r. podatku rolnego można zapytać w Ministerstwie Finansów. Z tej kwoty łatwo obliczyć 2 proc. odpisu na izby rolnicze” - podpowiedziano.

Danych na temat odpisu z podatku rolnego na rzecz Izb nie ma też MF i odbija piłeczkę: „Ministerstwo Finansów nie posiada danych o wysokości kwot przekazanych izbom rolniczym z tytułu odpisu z podatku rolnego. O uzyskanie takich danych należy wystąpić do Krajowej Rady Izb Rolniczych.”

Cóż, pozostaje tylko obliczyć (co jest łatwe…) 2 proc z 1,5 mld zł wpływu z podatku rolnego w 2012 roku. Ale KRIR najwyraźniej nie lubi liczyć pieniędzy…

Podobał się artykuł? Podziel się!